ÚP nám přiznal 120 000 Kč na auto. Odvolali jsme se. Jak dlouho může trvat vyřízení odvolání?

ilustrační foto: photoXpress

Dotaz:
Chtěla bych se informovat ohledně lhůty vyřízení žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo. Žádost byla podána 29.11.2015, několikrát přerušena, doplněno o všechny potřebné dokumenty, hlavně vzdělání, jelikož se jedná o 20letého muže, který po úrazu skončil upoutaný na inv. vozík a v září nastupuje do školy. ÚP přiznal v červenci výši příspěvku 120 000Kč. Podali jsme odvolání s tím, že dnes volala pracovnice ÚP, že to může trvat dalšího půl roku než se k odvolání někdo vyjádří. Je stanovena nějaká časová lhůta pro odvolání nebo prosím o radu, kam se můžeme obrátit o pomoc.

Odpověď:

Moc nerozumím tomu, proč jste se odvolali, když Vám byl příspěvek přiznán. Předpokládám, že nesouhlasíte s výší příspěvku. To, že je stanovena maximální výše příspěvku na pořízení motorového vozidla 200 000 Kč, neznamená, že by takto vysoký příspěvek někdo běžně získal.

Výše příspěvku závisí na majetkových poměrech žádající osoby a osob s ní posuzovaných a zároveň četnosti využívání automobilu. Je možné, že vám bude příspěvek po odvolání zvýšen, s největší pravděpodobností se ale nebude jednat o nějaké výrazné navýšení.

Zároveň je pravděpodobné, že samotné odvolání skutečně může trvat až půl roku, v současné době lze pozorovat trend, kdy se jednotlivá řízení stále více a více prodlužují.

Existují lhůty, do kterých by měl ÚP vydat rozhodnutí, mělo by to z pravidla být 115 dní, avšak jednotlivé státní orgány mohou zažádat o prodloužení, z toho důvodu jsou tyto lhůty spíše orientační a pravdou je, že se státní úřady z pravidla lhůtami pro vyřízení vůbec neřídí.

Pokud si ale chcete stěžovat na nečinnost státního úřadu, nejlépe uděláte, když se obrátíte na Veřejného ochránce práv: https://www.ochrance.cz/

Jiří Marek
invArena

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.