Vodicí pes a nevidomý člověk. Oba se na sebe musí spolehnout

V centru Hradce Králové se v sobotu konalo už 34. mistrovství ČR vodicích psů. Sjeli se sem psi se svými pány ze všech koutů země.

Hradec Králové – Najít dveře, schody, přechod, lavičku, převést bezpečně přes silnici, vyhnout se překážkám, podat spadlé klíče nebo peněženku – to vše a ještě mnohem víc musí umět správně vycvičený vodicí pes. Kromě toho je i nenahraditelným parťákem a členem rodiny.

Psi, kteří se spolu se svými pány zúčastnili letošního mistrovství, které pořádala Sdružená organizace nevidomých a slabozrakých, to vše zvládli na jedničku. Rozdíl v bodovém hodnocení byl minimální.

„Vycvičit takového pejska trvá dva roky. Už samotný výběr štěněte je důležitý, stejně jako období, kdy se utužuje vztah mezi psem a člověkem, aby ten pejsek věděl, že se na toho člověka vždycky může spolehnout,“ říká Milan Dvořák ze školy pro výcvik vodicích psů.

Z českých Budějovic přijela i paní Martina a její fenka Amber. „Když potřebuji někam jít, tak se všude dobře zorientuje. Hlavně je to ale moje rodina, můj kamarád a pomocník v jednom,“ řekla těsně před závodem.

„Moc děkujeme městu Hradec Králové za skvělou podporu i technické zázemí,“ vzkázali za pořadatele Renata Moravcová a její „pravá ruka“ Petr Tojnar.

Mistrovský titul si nakonec odvezli Miroslav Kaiser se psem Nelsonem z Varnsdorfu. „Jsem rád, chvíli jsem pochyboval, protože Nelson udělal občas nějakou tu chybu, ale pak to dokázal napravit,“ dodal po závodě. Jan Pakoš z pořádající organizace SONS ho doplnil: „Z těch dvou se stává pevný svazek, a to pak dokáže člověku se zrakovým postižením život velmi usnadnit. Tady na té soutěži se ukazuje nejenom nám, ale i veřejnosti, jaké postavení vodicí pes v životě lidí se zrakovým postižením má.“

Hradecký deník
http://hradecky.denik.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.