Za jak dlouho mohu jít znovu na nemocenskou, když mi vypršela podpůrčí doba?

Dotaz:
Po uplynutí podpůrčí doby za jak dlouho můžu jít na nemocenskou? Je tam stanovena lhůta v měsících, nebo musím třeba po půl roce žádat posudkového lékaře.

Odpověď:

Pokud Vám vypršela podpůrčí doba, po kterou Vám bylo vypláceno nemocenské, můžete si zažádat o její prodloužení. Prodloužená podpůrčí doba může trvat maximálně dalších 350 dní a musí být předpoklad, že během této doby dojde k Vašemu uzdravení alespoň do té míry, že budete schopen vykonávat nějakou výdělečnou činnost, která může být i lehčí než ta stávající.

O prodloužení podpůrčí doby rozhodne posudkový lékař Okresní správy sociálního zabezpečení.

Pokud po skončení podpůrčí doby nastoupíte do zaměstnání a chcete mít nárok na celou běžnou podpůrčí dobu (tj. 380 dní), musíte pracovat minimálně 190 dní.

V případě, že nastoupíte do zaměstnání a například po 30 dnech budete uznán dočasně práce neschopným, bude Vám nemocenské vypláceno pouze po třicet dní.

Pokud máte takto dlouhodobé zdravotní potíže, lze rozhodně doporučit, abyste si zažádal o invalidní důchod a to na své pobočce ČSSZ. Pokud by Vám byl ID přiznán, získáte alespoň nějaké finanční prostředky, které Vám mohou pomoci překlenout období Vaší léčby, popřípadě mohou dorovnat finance když byste začal vykonávat méně náročnou výdělečnou činnost.

Jiří Marek
invArena

3 Komentáře:

  1. Ludmila napsal:

    Dobry den,muze me byt prodlouzena neschopenka,kdyz uz marodim 1rok,prosim odpoved

  2. Soňa napsal:

    Dobrý večer. Chci se zeptat za jak dlouho můžu jít na nemocenskou když mi skončila patyho května podpurci lhůta.

  3. Jarmila Pazderová napsal:

    Dobrý den,chtela bych se zeptat, jsem na nemocenske 360dnu ,pujdu na pracovni urad,predtim jsem pracovala 27roku,z čeho se bude vyplácet podpora, z prace,nebo z nemocenské a jestli se mi nebude krátit .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.