Závěť může pomáhat

ilustrační foto: Photoxpress

Chcete-li pomáhat i po smrti, můžete v závěti část majetku určit na charitu.

Mezinárodní den darů ze závěti? Co to je? Neziskové organizace vždy 13. září veřejnosti připomínají význam příspěvků poskytnutých na dobročinné účely v rámci poslední vůle člověka. Nový občanský zákoník značně rozšířil možnosti v oblasti dědictví, avšak jedno nesvedou ani zákony – změnit myšlení lidí.

Sepsat závěť není v České republice běžné, tohle téma zůstává tabu – podle notářů tvoří podíl dědických řízení vedených na základě testamentu jen desetinu všech.

Nadšenci z iniciativy „Závěť pomáhá“ jsou toho názoru, že popularizace závětí jako takových by pomohla i jejich specifickému cíli – totiž aby lidé nezapomínali na dobročinnost ani po smrti.

ZAHRANIČÍ MÁ NÁSKOK

Zatímco v České republice je darování ze závěti spíše výjimkou, v některých jiných evropských zemích je dost rozšířené. Uveďme alespoň příklad rakouských sousedů, kde podle serveu Vergissmeinnicht.at získaly tamní neziskové organizace v loňském roce ze závětí 55 milionů eur. To znamená, že v Rakousku je každé desáté euro ze všech darů získané z dědictví.

Podobně je tato forma velmi rozvinuta i ve Velké Británii. Podle Tomáše Vyhnálka, mluvčího kampaně Závěť pomáhá, je česká situace zatím jiná, v roce 2016 bylo v prospěch neziskových organizací sepsáno 22 závětí v celkové výši 23 milionů korun.

Podle průzkumu mezi podpořenými charitativními organizacemi lidé nejčastěji odkazují hotovost, méně často nemovitosti a cenné papíry. Vyhodnocovaly se zkušenosti za posledních jedenáct let, během nichž získaly neziskové organizace z dědictví zhruba 150 milionů Kč. V této částce však nejsou zahrnuty dary církvím.

V některých případech dárci v dopise na rozloučenou určili, k čemu má být jejich dar použít. Takto rozhodla například profesorka Kateřina Šmídková, díky jejímuž odkazu se od roku 2015 uděluje cena nejlepší české ekonomce.

Profesorka Ladislava Šilhánková, která celá život trpěla následky dětské mozkové obrny, zase zřídila fond, jehož zdroje slouží ke vzdělávání dětí postižených stejnou nemocí.

KÉŽ BY PŘÍKLADY TÁHLY

Mezi lidi, kteří se rozhodli prostřednictvím závěti darovat majetek na dobročinné účely, je i tlumočnice a překladatelka PhDr. Soňa Nigrinová. A nejen to – o problematice dokáže i otevřeně mluvit.

Před měsícem a půl na tiskové konferenci řekla: „K charitě mám blízko celý život. Honoráře z překladů jsem posílala už dříve na Konto Bariéry, Zdravotnímu klaunovi či jinam, kde bylo potřeba. Když mne lékaři upozornili, že se můj zdravotní stav zhoršuje, rozhodla jsem se sepsat závěť. To bylo před dvěma lety. Nesmírně se mi tím ulevilo; díky své spolužačce, profesorce Heleně Illnerové, jsem pak našla i správně řešení.“

Byt po rodičích odkázala Nadaci Olgy Havlové a kromě toho poskytuje stipendium dvěma vysokoškolákům.

Více na internetových adresách: www.zavetpomaha.cz a www.snadnedarcovstvi.cz.

JOZEF GÁFRIK
Olomoucký deník
http://www.olomoucky.denik.cz/

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.