Jak mám postupovat, když ÚP nedodrží předepsané lhůty pro vydání rozhodnutí o nároku na příspěvek?

V posledních měsících se množí stížnosti na Úřad práce, který zásadně překračuje lhůty pro vydání rozhodnutí o nároku na příspěvek na péči, průkaz ZTP apod. Zeptali jsme se proto mluvčí Veřejného ochránce práv Ivy Hrazdílkové, jak je nejlepší v takových případech postupovat:

„Lhůta pro vydání rozhodnutí o příspěvku na péči činí 60 dnů (pro úřad práce, který rozhoduje o dávce) + 45 dnů (pro okresní správu sociálního zabezpečení, která posuzuje zdravotní stav žadatele). Pokud posudkový lékař okresní správy sociálního zabezpečení nemůže ze závažných důvodů dodržet lhůtu 45 dnů, sdělí tyto důvody úřadu práce a lhůta pro vydání posudku se automaticky prodlužuje o dalších 30 dnů (tj. celkem na 75 dnů). Délka odvolacího řízení by neměla překročit 60 dnů (úřad práce a ministerstvo) + 60 dnů (pro vydání posudku posudkovou komisí MPSV). Pokud posudková komise MPSV nemůže ze závažných provozních důvodů dodržet lhůtu 60 dnů, sdělí tyto důvody ministerstvu a lhůta pro vydání posudku se automaticky prodlužuje o dalších 30 dnů (tj. celkem na 90 dnů).

V případě, že lhůty nejsou dodrženy, je možné obrátit se na MPSV s podnětem k provedení opatření proti nečinnosti (formulář je k dispozici i na našem webu v části Životní situace – problémy a jejich řešení*). Pokud ani toto nevede ke zjednání nápravy, je možné obrátit se na ombudsmanku nebo podat žalobu na nečinnost ke krajskému soudu podle místa bydliště žalobce.

Protože nedodržení lhůt je nesprávným úředním postupem, je možné v případě průtahů žádat ministerstvo o přiměřené zadostiučinění za nesprávný úřední postup.“

*https://www.ochrance.cz/stiznosti-na-urady/jak-podat-stiznost/formulare-a-vzory-dalsi/

Jiří Marek
invArena

4 Komentáře:

 1. PAVLA napsal:

  Je již květen 2018 a stále není nic vyřízeno !!!

 2. PAVLA napsal:

  Minulý článek jsem psala v listopadu 2018, nyní je již leden 2018 a stále se nic neděje !!! Pokud tu stávající úředníci nezvládají nebylo by vhodné je nahradit jinými ? Je plno nezaměstnaných. Je to sice již nějaký rok zpět byla jsem na sociální správě kde se vyřizují důchody a je tam i sídlo LPK.,Čekala jsem tam skoro hodinu než jsem byla na řadě, ale za tu dobu jsem nestačila počítat kolikrát v úřední den a v úředních hodinách vycházely úřednice s hrnečkama. Pak není divu že nestíhají !!!

 3. PAVLA napsal:

  Žádala jsem si o průkaz ZTP v dubnu 2017 u Úp v KAdani, přiznali mi pouze TP, ihned jsem se odvolala ale do dnešního dne se nic neděje. Mě už je trapné stále někoho obtěžovat aby mi odnesl nákup do auta že stojím dál, já osobně s obtíží dojdu tak 60 metrů, jsem po operaci páteře /1999/ nyní výrůstky s projekcí do levé nohy, arthroza levého kyčle, diabetes a aby to nebylo málo v pátek mě pustili z nemocmice kde mi diagnistikovali dle propouštěcí zprávy k tomu cystu levé ledviny a steatoza jater. tak nyní nevím zdali nečekají nato až třeba zemřu aby nic nemuseli přiznávat, céž jsme již v rodině též poznali, syn žádal v roce 2007 o plný invalidní důchod ale podle LPK mu přiznali pouze částečný že není tak nemocen ale do roka zemřel!

 4. boemy napsal:

  díky, super článek 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.