Lidem s roztroušenou sklerózou ostravská Roska pomáhá už třicet let

Klub Roska, u jehož založení stála v září roku 1987 Jana Grabařová a Anna Zrubková, ještě nebyl samostatnou organizací. Byl členem Sdružení zdravotně postižených civilizačními chorobami. V počátcích sdružovala Roska přes dvě desítky lidí trpících roztroušenou sklerózou.

Ostrava – V současnosti už má zhruba 135 až 140 lidí. „Někdo přijde, další se naopak rozhodne, že už mezi nás chodit nebude,“ říká Naďa Nováková, současná předsedkyně ostravské Rosky. Té lékaři diagnostikovali zmíněné závažné neurologické onemocnění už před 28 lety.

„Za tu dobu se řada věcí změnila, a mezi nimi i náhled na lidi, kteří roztroušenou sklerózu mají. Jana Grabařová, Anna Zrubková a Luděk Krátký, kteří vedli ostravskou Rosku přede mnou, to určitě neměli lehké. Někdy před třiceti či pětadvaceti lety lidé ještě při vyřčení diagnózy „roztroušená skleróza“ propadali hodně chmurným myšlenkám. Tehdy se právě začínalo propagovat cvičení a pohyb. Ale šlo to pomalu, protože se místo aktivního způsobu života spíše kladl důraz na klid a odpočinek. Naštěstí se časem ale podařilo vyvinout nové léky, které velké části pacientů umožňují vést běžný život delší dobu. Jsou ale samozřejmě i případy, kdy je nemoc agresivní a třeba i mladého člověka na vozík upoutá hodně rychle,“ pokračuje šéfka Rosky Ostrava.

Dnes už i lékaři pacientům radí, aby v rámci možností prožívali svůj život co nejvíce aktivně a třeba i sportovali či chodili na procházky.

Lidé z ostravské Rosky tak chodí cvičit, plavat, jezdí v Hrabové i na koních, a zvládají i další aktivity.

„Chodíme i na procházky, a dokonce se vydáváme podle svých možností i na horské túry. Loni jsme vystoupali na Lysou horu, byli jsme na exkurzi ve sklárnách v Karolince. Letos jsme pak byli v Krkonoších,“ jmenuje některé z akcí Naďa Nováková. Roska pořádá i rekondiční pobyty, letos například v Luhačovicích, Prostřední Bečvě, Malenovicích i Horní Bečvě.

ROZTROUŠENÍ SKLEROTICI NA LEZECKÉ STĚNĚ

„Zajímavou zkušeností byla letošní návštěva lezecké stěny v Ostravě. Byli jsme sice jen v malé výšce, ale přesouvání po úchytech bylo určitě dobrým cvičením pro koordinaci a pohyb,“ pochvaluje si Naďa Nováková. Jak dodává, do aktivit Rosky se co nejvíce snaží zapojovat i lidi, které už nemoc upoutala na vozík.

„Veškeré zájezdy, rekondiční pobyty i další výlety se snažím plánovat, aby na ně mohli jezdit i vozíčkáři. S dopravou to ještě celkem ujde, ale sehnat ubytování v bezbariérových pokojích třeba v Krkonoších pro dvě desítky lidí, to už je skoro nadlidský úkol,“ vysvětluje Naďa Nováková.

BEZ SPONZORŮ BY TO NEŠLO

Jak dodává, Roska potřebuje na svou činnost finance a bez sponzorů by se neobešla.

„Podporuje nás například Moravskoslezský kraj i město Ostrava, obvody Moravská Ostrava a Přívoz i Ostrava-Jih či Poruba. Letos nám finančně pomohla i Studénka, ale i menší obce, jako například Děhylov, Dětmarovice, Dobroslavice, Horní Suchá či Závada. Naše díy patří určitě i společnostem Průmyslové montáže, Avemar a mnoha dalším,“ říká Naďa Nováková.

Rychle dodává, že velké poděkování patří doktorce Olze Zapletalové z ostravské fakultní nemocnice a vedoucímu lékaři RS Centra Pavlu Hradílkovi, kteří jsou nejen špičkovými odborníky na léčbu roztroušené sklerózy, ale také se výrazně podílejí na různých akcí Rosky.

K tématu

Roska Ostrava uspořádá ve středu 15. listopadu od 15 hodin slavnostní setkání v Clarion Congress Hotelu Ostrava (bývalý Atom). Kromě poděkování zakládajícím členům Rosky je připraven i kulturní program plný hudby, tance i zábavy.

BŘETISLAV LAPISZ
Havířovský deník
http://www.havirovsky.denik.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.