Nová léčba virové hepatitidy C: účinnost je téměř 100%

ilustrační foto: sxc.hu

Záludné a velice vážné onemocnění, které může i desítky let probíhat s minimálními příznaky. To je virová hepatitida typu C (HCV). Svým nositelům téměř ve všech případech přivodí fibrózu a mnohým i cirhózu jater, v nejhorším případě selhání jater nebo hepatocelulární karcinom, které mohou bez transplantace vést až ke smrti.

Léčba tohoto virového onemocnění, jehož původce byl objeven teprve v r. 1989, byla ještě nedávno náročná a zdlouhavá. Při terapii založené na podávání interferonů pacienti trpěli nesnesitelnou únavou, bolestmi i psychickými problémy. Často proto raději terapii sami předčasně opustili nebo jim musela být ukončena třeba pro závažné bakteriální infekce nebo poruchy krvetvorby. A ani ti, kteří ji dokončili, neměli zdaleka vyhráno. Vždyť před deseti lety se z HCV uzdravilo jen něco přes 40 procent léčených a ještě před pěti lety max. 60 procent. Tomu je ale konec!

Uplynulo něco málo přes čtvrt století od objevu viru a hepatitida C se stala téměř ve 100 procentech případů vyléčitelnou. Takového pokroku v tak krátkém čase dosud žádná jiná oblast medicíny nedosáhla! A co víc – k úplnému vyléčení stačí po dobu 12 týdnů polykat jednu tabletu jednou denně, to vše bez závažných nežádoucích účinků, které pro mnohé pacienty v minulosti měnily léčbu v peklo. Nejmodernější kombinace dvou účinných látek v jedné tabletě totiž umožňuje velmi cíleně zasáhnout uvnitř viru v přesných okamžicích jeho životního cyklu. Zabrání tak jeho dalšímu množení.

„Úspěšnost moderní léčby HCV je konzistentně vysoká u všech skupin pacientů ať už se v minulosti neúspěšně léčili, nebo jsou léčeni poprvé, navíc bez ohledu na to, s jakým množstvím viru v těle do terapie vstupují, zda jsou po transplantaci jater a podobně,“ říká MUDr. Jan ŠPERL, CSc., koordinátor programu léčby virových hepatitid Kliniky hepatogastroenterologie, IKEM, Praha, a dodává: „Bohužel, po celé republice žije dnes velké množství nemocných s HCV, kteří v důsledku předchozí náročné, ale neúspěšné léčby rezignovali a se svým onemocněním se již jen v tichosti trápí obavami z dalšího osudu a z komplikací. Mnozí po předchozích negativních zážitcích ve strachu z další léčby raději přestali docházet do ambulancí a vypadli tak ze sledování.“

Jeho kolegyně z Kliniky hepatogastroenterologie, IKEM, Praha MUDr. Soňa FRAŇKOVÁ, Ph.D., v této souvislosti zdůrazňuje, že všichni tito nemocní by se měli – i díky sdělovacím prostředkům – dozvědět, že pro ně medicína má nové, účinné a přitom dobře snášené řešení. „Aby byla zachována vysoká kvalita i bezpečnost péče, mohou tyto nejmodernější přípravky léčby HCV podávat pouze vybraná specializovaná centra. Každý nemocný s HCV by měl vědět, že se na ně může obrátit i sám od sebe. Pokud se, dostane do jejich péče, dostane s moderní léčbou i šanci na nový život.“

Seznam pracovišť pro léčbu HCV bezinterferonovými režimy
IKEM, Klinika hepatogastroenterologie, Vídeňská 1958/9, 14021 Praha 4
ÚVN Praha, Interní klinika 1. LF a ÚVN Praha, U Vojenské Nemocnice 1200, 16902 Praha 2
IV. interní klinika 1. LF UK a VFN Praha, U nemocnice 2, 128 00 Praha 2
REMEDIS s.r.o., Vladimírova 10, 140 00 Praha 4
FN Plzeň, 1. interní klinika, Alej Svobody 80, 304 60 Plzeň Lochotín
FN Olomouc, 2. interní klinika gastro-enterologická a hepatologická
Hepato-gastroenterologie HK s.r.o., Třída Edvarda Beneše 1549, 500 12 Hradec Králové
CKTCH, Transplantační oddělení, Pekařská 53, 656 91 Brno
Pardubická Krajská nemocnice, Infekční oddělení, Kyjevská 44, 532 03 Pardubice
Masarykova nemocnice, Infekční oddělení, Sociální péče 3316 /12A, 401 13 Ústí nad Labem
Slezská nemocnice v Opavě, Infekční oddělení, Olomoucká 86, Opava
FN Brno-Bohunice, Klinika infekčních chorob, Jihlavská 20, 602 00 Brno
FN Motol Praha, Infekční oddělení, V Úvalu 84, 150 06 Praha
FN Hradec Králové, Klinika infekčních nemocí, Sokolská 581, 500 05 Hradec Králové
Nemocnice České Budějovice a.s., Infekční oddělení, B. Němcové 585/54, 370 01 České Budějovice
Nemocnice na Bulovce, Infekční klinika, Budínova 2, Praha 8

Tisková zpráva

(Visited 6 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.