Odbory kritizují návrh na zavedení dvojího zdravotního pojištění

Odbory kritizují návrh na případné zavedení dvojího zdravotního pojištění, s nímž přišel Svaz zdravotních pojišťoven. Zdravotní připojištění, z něhož by se mohl hradit nadstandard či neproplácené zákroky, by podle odborářů zvýšilo zaměstnancům pojistné, narušilo ústavní principy bezplatné zdravotní péče a bylo v rozporu s evropskou legislativou.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to dnes uvedla v prohlášení, které zaslala ČTK.

O návrhu svazu na zavedení připojištění informovala Česká televize(ČT). Podle záměru by se zdravotní pojištění mělo skládat ze dvou složek. Základní by byla pro všechny stejná. Druhou, která by se pohybovala kolem 140 korun měsíčně, by si pojišťovny stanovily samy a klientům za ni nabízely nadstandardní péči. Mohly by si díky ní také konkurovat. Návrh má podporu hnutí ANO, ODS, lidovců a TOP 09, proti jsou ČSSD a komunisté, podle Pirátů by mělo být připojištění dobrovolné, uvedla ČT.

„ČMKOS varuje před snahou některých zdravotních pojišťoven zavést takzvanou druhou platbu zdravotního pojištění. Považuje to za nebezpečný signál, jak zatížit pojištěnce. Pod krásnými slovy o podpoře pacientů a zlepšování kvality péče se skrývá zvýšení zdravotního pojištění pro zaměstnance,“ uvedla centrála v prohlášení. Podle ní by komerční připojištění narušilo ústavní princip, podle něhož mají lidé s veřejným zdravotním pojištěním nárok na bezplatnou péči. Nový model by byl i v kolizi s evropskou legislativou, uvedla ČMKOS.

Budoucí vládní hnutí ANO ve svém volebním programu píše i o zdravotním pojištění. Uvádí, že není jasné, co se z něj platí a za co lékaři mohou žádat příplatek. Hnutí uvádí, že zdravotnictví potřebuje „nové impulsy, které postaví občany do role zodpovědných zákazníků“, co pečují o své zdraví. Zdravotní pojišťovny by zas měly nabízet nové produkty a mít odpovědnost za kvalitu služeb.

Prezident Miloš Zeman se chystá ve středu šéfa ANO Andreje Babiše jmenovat premiérem, jeho vládu za týden. Ministrem zdravotnictví by se měl stát Adam Vojtěch. Místopředseda ČSSD Milan Chovanec dnes uvedl, že sociální demokraté Babišův menšinový kabinet nepodpoří, a to mimo jiné právě kvůli plánům příštího šéfa zdravotnického resortu.

Nadstandardy v minulosti zavedla pravicová vláda. Ústavní soud je pak zrušil, podle něj nestačilo jen jejich vymezení ve vyhlášce. Poslanci ANO před dvěma lety navrhli úpravu, podle níž měli pacienti mít možnost dorovnat rozdíl mezi úhradou zdravotní pojišťovny a skutečnou cenou dražší služby. Návrh neuspěl.

Komentáře:

  1. boemy napsal:

    Myslím, že dvojí zdravotní pojištění je v pořádku. Kdo si chce připlatit za nadstandard, nechť si připlatí. Kdo nechce, nemusí, bude mít základní pojištění. Nevím, proč by to mělo zatížit zaměstnance, odbory dělají zbytečně paniku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.