Odsouzený chce obnovu řízení v případu fiktivních nákupů pomůcek

ilustrační foto: Photoxpress

Jeden z odsouzených v případu fiktivních nákupů ortopedických a léčebných pomůcek, Ivo Beck, požádal u zlínského krajského soudu o obnovu řízení. Podle jeho obhájce Viktora Rossmanna orgány činné v trestním řízení nevyslechly pacienty, kteří údajně neobdrželi protetické pomůcky.

 

Soud vyslechl návrhy obhajoby, o obnově řízení ale nerozhodl, jednání bylo odročeno na 11. ledna.

„Existuje pochybnost, a v případě pochybnosti má být vždy přihlíženo ve prospěch odsouzeného, že pomůcky dostali. Ve chvíli, kdy by byl jediný člověk, který řekne: Ano, já jsem tu nohu, botu, vložku dostal, tak v takovém případě je odsouzený naprosto zbytečně,“ uvedl Rossmann, který navrhl výslechy pacientů. Zpochybnil také požadavky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která uplatňuje své nároky a podle Rossmanna se spletla asi o půl milionu korun. Podle něj proto není vyloučeno, že se chyb stalo více.

Zástupkyně VZP dnes u soudu uznala administrativní chybu ve výši 133.000 korun, podle ní se však stala v části, která neměla vliv na trestní řízení. Podle státní zástupkyně již bylo dokázáno, že lidé uvedení na poukazech pomůcky nedostali, vůbec nebyli v uvedené dny v nemocnici na vyšetření.

Za podvody s pomůckami byli již dříve potrestáni 5,5 lety vězení Pavel Hruška ze Zlína a Miroslav Kolařík z Prostějova. Podvodů se podle obžaloby dopustili v letech 2010 až 2011, podle rozsudku vylákali od pojišťoven dohromady 7,7 milionu korun. Ve snaze obohatit se na úkor zdravotnických pojišťoven si obstarali fiktivní poukazy na nákup ortopedických pomůcek s podpisem lékaře z krajské zlínské nemocnice a na jména pacientů, která získali z databáze nemocnice. Podle obžaloby uplatnili víc než 800 padělaných průkazů. Pomůcky nebyly vyrobeny, pojišťovny však částky proplácely. Poškozeno bylo šest zdravotních pojišťoven, nejvíce VZP.

Hruška s Kolaříkem přitom využili firmy Iva Becka a obuvníka Michala Pavlase jako prostředníky, přes jejichž firmy se poukazy dostávaly k pojišťovnám. Obuvníci se hájili tím, že o podvodu nevěděli, byli prý přesvědčení, že pomůcky se k pacientům dostávají. Poukazovali na obvyklou praxi, když výrobce pomůcek nemá smlouvu se zdravotními pojišťovnami, obrací se kvůli vyúčtování na prostředníka, jenž smlouvy má. Tak prý také postupovali.

Justice nejprve Becka s Pavlasem zprostila obžaloby. Vrchní soud v Olomouci ovšem vrátil případ krajskému soudu k doplnění dokazování. Napodruhé už soud rozhodl o jejich vině, Beck dostal pětiletý trest, Pavlas tříletou podmínku. Tresty letos v říjnu potvrdil Nejvyšší soud.

(Visited 6 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.