Invalidů kvůli duševním nemocem přibývá

Invalidní důchod dostalo od psychiatra 100 tisíc lidí, kvůli duševním potížím ho tak má už každý čtvrtý český invalida. Počet neurotických poruch se za posledních dvacet let téměř u nás zdvojnásobil. Česko patří mezi 10 nejdepresivnějších států Evropy.

Týdeník Chrudimsko

Schizofrenie, deprese či bludy. Stále více Čechů žádá o invalidní důchod kvůli duševní chorobě. Razítko od psychiatra už vyfasovalo téměř sto tisíc lidí – tedy dokonce každý čtvrtý invalida. Vyplývá to z čerstvých dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
„Choroby duše už skutečně patří ke třem nejčastějším skupinám diagnóz, kvůli kterým lidé chodí do invalidního důchodu. U invalidit nejvyššího stupně tyto poruchy dokonce vedou – mají až třicetiprocentní podíl,“ potvrzuje obrovský nárůst invalidů také Petr Winkler z Národního ústavu pro duševní zdraví.

VŠUDYPŘÍTOMNÝ STRES

Lidé podle něj odcházejí do důchodu hlavně kvůli afektivním či neurotickým poruchám, jako jsou úzkosti nebo deprese. Tito pacienti tvoří asi polovinu všech invalidů s razítkem od psychiatra. Další velkou skupinu nemohoucích tvoří schizofrenici.

Proč tomu tak je?
Podle Winklera za to může všudypřítomný stres. Pacientů, kteří vyhledávají pomoc psychiatra, kvůli tomu skokově přibývá. Třeba počet neurotických poruch se za posledních dvacet let téměř zdvojnásobil.
Léčí se s nimi bezmála čtvrt milionu Čechů.
Ještě horší situace je u depresí. S akutním splínem se u nás potýká více než půl milionu lidí. Česko se tak dokonce dostalo mezi desítku nejdepresivnějších států Evropy.
Pokud se srovnají data z celého světa, vyjdou z toho hůř už jenom obyvatelé patnácti dalších zemí planety – například Ukrajinci, Američané, Australané nebo Řekové.

PĚTIPROCENTNÍ NÁRŮST

„Což bude mít zase souvislost s dalšími civilizačními chorobami, jako jsou obezita, rakovina nebo cukrovka. Deprese se s nimi totiž často pojí,“ přidává k tomu profesor psychiatrie a přednosta Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Raboch. Třeba cukrovkáři se podle něj léčí s depresemi až čtyřikrát častěji než zdraví lidé.
„U depresivních poruch i diabetu se totiž shodně objevuje zvýšená zánětlivá aktivita.
Obě choroby tak postihují prakticky celé tělo – endokrinní, imunitní i cévní systém,“ doplňuje Raboch. K invaliditě pak lidé mají už jen krůček.

ZA ROK PĚT TISÍC

V Česku pobírá invalidní důchod bezmála 426 tisíc lidí.
Kvůli některé z psychiatrických diagnóz ho získala asi čtvrtina z nich.
Jen loni se počet psychiatrických invalidů rozšířil o více než 5 tisíc – nejčastěji to byli lidé trpící depresí, schizofrenií nebo mentální retardací. Stát ročně vyplatil invalidům s duševní chorobou kolem 17 miliard korun.

Obtíže s psychikou

KOLIK DŮCHOD PROCENT PŘIZNANÝ VŠECH KVŮLI INVALIDŮ DUŠEVNÍ POBÍRÁ PORUŠE INVALIDNÍ

KTERÉ PORUCHY NEJČASTĚJI VEDOU K INVALIDITĚ
Invalidita 1. stupně
3 jsou afektivní a neurotické poruchy (například mánie,
deprese či strachy a úzkosti)
1 jsou schizofrenie a mentální retardace

Invalidita 2. stupně
1 jsou schizofrenie a afektivní poruchy
1 6neurózy, poruchy chování a mentální retardace

Invalidita 3. stupně
1 jsou schizofrenie a neurotické poruchy
1 jsou mentální retardace

Komentáře:

  1. Jiří Láska napsal:

    protože lidi nevěří v Boha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.