Svátky byly časem setkávání i pomoci

emma freeman portraits photo on Flickr

Na různých místech se o Vánocích uskutečnila nejedna akce naplňující ducha lidství a lidskosti. Mimo jiné třeba formou Štědrodenního krmení v zoo Brno či akcí starobřeclavských hasičů.

Právo

Štědrodenní krmení v brněnské zoo je součástí projektu Maminko, usměj se! Sdružuje více aktivit a služeb. Je určen hlavně maminkám, obětem domácího násilí a těm, které dlouhodobě pečují o nemocné dítě doma nebo s ním tráví čas u nemocničního lůžka.
„Myšlenka projektu vychází z přesvědčení a zkušenosti, že je nezbytné si i v těžké životní etapě najít chvíli pro osvěžení mysli a ducha. Načerpat energii a setkat se s novými lidmi. Zážitky a jejich sdílení mohou zpestřit domácí i nemocniční stereotyp. V běžném životě si mnoho pečujících maminek tuto potřebu bohužel nejenže nedopřává, ale často si ji vyčítá a podvědomě odmítá. Právě pohoda, pozitivní naladění a energie maminky přímo působí na pečované dítě, a díky tomu by mohl mít projekt přeneseně pozitivní vliv na malého pacienta,“ popsala smysl projektu jedna z organizátorek Věra Kadlecová. Zapojeni jsou i členové rodin nemocných a postižených dětí. Tatínci, sourozenci či prarodiče jsou nedílnou součástí života nemocného či postiženého dítěte a životní situace se dotýká i jich. Společné a nové zážitky pomohou a usnadní rodinám návrat do běžného života.
„Základ tradice byl stvrzen druhým ročníkem v roce 2016, kterého se zúčastnilo celkem 21 osob: dětí, jimž Velvet Smile pomáhá, a jejich nejbližších. S chovateli jsme vybrali krmení kontaktních zvířat, které si děti mohly i pohladit. Navštívili jsme chovy žiraf, lam a také pohádkových lemurů. Pro všechny to byla výjimečná příležitost strávit se zvířátky sváteční dopoledne. Letošní rok spolu prožilo devět rodin, bezmála třicet osob,“ dodala Věra Kadlecová.
V Břeclavi se skupina dobrovolných hasičů z části Stará Břeclav vypravila na dětské oddělení nemocnice. Nepřišli s prázdnýma rukama, ale s krabicemi dárků. Nebyli sami. Na oddělení se potkali s další návštěvou. V kostýmu Santa Klause s andělem přišel za dětmi otec s dcerou. „Jsem tady již třetí rok. Letos poprvé s dcerou,“ řekl muž, který svou identitu tajil kostýmem. „Já vím, že Santa Klaus není to pravé. Taky nejsem nadšený, sem patří Ježíšek. Jenže nikdo neví, jak vypadá, tak nezbylo než sáhnout po tomto kostýmu,“ řekl dobrodinec.
Hasiči byli v nemocnici s dárky poprvé. „Ani nevím, jak se to zrodilo. Prostě jsme seděli a z někoho vypadl nápad a všichni jsme se ho chytili,“ řekl Josef Gajdoš.
Možná v tom sehrály roli události posledních dnů, zejména ničivý požár domu ve Slovácké ulici. Následná vlna solidarity inspirovala i hasiče, a protože jeden z nich je řidič-záchranář, napadlo ho potěšit děti trávící Vánoce v nemocnici. Dali dohromady peníze a koupili dárky.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.