Co všechno můžete mít UMĚLÉ

Dnešní medicína umí v lidském těle nahradit až překvapivě mnoho věcí. Napočítali jsme šestnáct implantátů, které můžou sloužit místo přírodních lidských orgánů nebo fyziologických funkcí.

Blesk Zdraví

Za každou náhradou v lidském těle stojí velký tým odborníků z oblastí lékařství, elektroniky nebo kybernetiky. Snad i proto jsou pokroky v implantologii víc než dramatické.
Stačí srovnat sluchadlo z dob neslyšícího Bedřicha Smetany s nejmodernějšími kochleárními implantáty. „Mě jako nefrologa, tedy lékaře, který se zabývá ledvinami, asi nejvíc fascinuje rozdíl mezi Alwallovou umělou ledvinou a nejnovějšími dialyzačními přístroji,“ kroutí hlavou lékař Štěpán Breitschneider. Jen pro představu: Alwallova umělá ledvina byla vertikálně postavený buben, na kterém byla navinutá celofánová trubice, a životy zachraňovala ještě v 50. letech minulého století. Dnešní dialyzační přístroje jsou schopné i zčásti nahradit funkci ledvin a jater a mají natolik pokročilou technologii, že dokážou napodobit očišťovací funkci ledvin. A pak jsou i takové „věcičky“, které lidské orgány nahrazují zcela a přímo v těle pacienta.

1. KARDIOSTIMULÁTOR

Jde o přístroj, který neustále sleduje činnost srdce a v případě potřeby upravuje elektrickými impulzy srdeční rytmus. Implantace kardiostimulátoru trvá asi hodinu, ale výkon zásadně změní pacientův život k lepšímu.

2. KYČELNÍ KLOUB

Nejčastější příčinou výměny kyčelního kloubu bývá artróza. Je to velmi bolestivé onemocnění kloubů, které zásadně mění pacientův život k horšímu a omezuje jeho pohyblivost. Operace dnes trvá kolem dvou hodin.

3. RAMENNÍ KLOUB

Náhradní klouby bývají vyrobené z kovu, umělé hmoty nebo keramiky. Kloub ramene je nejsložitější v lidském těle a má největší rozsah pohybu. Přitom ho často poškodí úraz nebo artróza, a proto se zcela nahrazuje kvalitním implantátem. V dnešní době jde o běžný zákrok.

4. ROURKY, NEBOLI STENTY, DO TEPEN

Stenty jsou umělé trubičky, které se vkládají do tepen, aby znemožnily jejich zužování. Nejčastěji bývají z kovu nebo plastu.

5. KOLENNÍ KLOUB

Chrupavky kolene se často opotřebují, což může souviset i se zraněním, poruchou látkové přeměny i různými deformitami. Časté řešení představují umělé kloubní náhrady – totální endoprotézy.

6. DÝCHACÍ TRUBICE

Dýchací trubice se může v některých případech (například vlivem nádoru) zúžit. Lékaři do těchto míst implantují dutou trubičku, tzv. stent (podobně jako v kardiologii), který pomáhá udržovat trubici otevřenou.

7. UMĚLÁ PRSA

Prsní implantáty se používají kvůli zvětšení prsů nebo po jejich amputaci, takzvané ablaci prsu. Pro tu se lékaři rozhodují tehdy, onemocní-li žena rakovinou. Bývají plněné silikonovým gelem, který umožňuje různou tvarovatelnost a přirozený vzhled poprsí.

8. SVĚRAČ MOČOVÉHO MĚCHÝŘE

Je ze silikonu a slouží k tomu, aby člověk mohl kontrolovat únik moči. Je prakticky nejlepším řešením těžkých stavů inkontinence. 9. SRDEČNÍ CHLOPEŇ

Implantáty (protézy) jsou vhodné v případě vrozených srdečních vad nebo jiných onemocnění chlopní.

10. ZUBNÍ IMPLANTÁTY

Jsou mezi laiky asi nejznámější (kromě prsních). Tyto umělé náhrady chybějících zubů vyráběné převážně z titanu se zavrtávají přímo do čelisti. Umožňují také nahradit snímatelnou protézu pevným zubním můstkem (ten může držet právě na implantovaných zubech). Potíž je v tom, že na zubní implantáty nepřispívají zdravotní pojišťovny a náklady na jejich pořízení jsou skutečně velmi vysoké. Jeden stojí od 20 tisíc korun výše.

11. IMPLANTÁTY PO ÚRAZECH

Traumatologové používají pro pacienty například po úrazech destičky, šrouby a klíny, které umožňují lepší a rychlejší hojení zlomenin.

12. HLASOVÁ PROTÉZA

Ta pomůže opět mluvit pacientům, kterým byl z nějakého důvodu odstraněn hrtan. Bývá vyrobena z měkkého silikonu, a dá se dokonce čistit, aniž by se musela vyjmout.

13. PRSTY

Ortopedi dokážou dnes zázraky a mimo jiné i nahradit droboučké klouby prstů, aby díky nim zachovali úchopnou schopnost poraněné ruky.

14. ZÁPĚSTNÍ KLOUB

Poúrazové a degenerativní změny v zápěstí můžou významně zhoršit funkci celé ruky. Implantát je přesně tvarovatelný a schopný vrátit pacienta zpátky do aktivního života.

15. NITROOČNÍ KONTAKTNÍ ČOČKY

Nejčastější důvod, proč se čočky nahrazují umělým nitroočním implantátem, je šedý zákal. Umisťují se mezi rohovku a duhovku do přední komory oka. Podle druhu a rozsahu oční vady se volí ty správné. Můžou vyřešit krátkozrakost, dalekozrakost, špatné zakřivení rohovky nebo vetchozrakost, tedy zhoršování zraku způsobené přibývajícím věkem.

16. SLUCHOVÝ KOCHLEÁRNÍ IMPLANTÁT

Kochleární implantáty jsou zařízení, která se vkládají při operaci do ucha, a umožňují tak napravovat i těžké ztráty sluchu. Vysokointenzivní mikroelektronické neuroprotézy přemosťují poškozená nervová spojení ve vnitřní části ucha a přenášejí elektronické impulzy přímo do mozku. U hluchých dětí se zákrok doporučuje maximálně do tří let věku.

CELEBRITY S IMPLANTÁTY

– Sisa Sklovská (51), slovenská herečka a zpěvačka, má vyměněné oba kyčelní klouby. Trpí totiž vážnou nemocí, která mimo jiné poškozuje také kosti.
– Pamela Anderson (50) má implantáty zlepšené poprsí a patří i díky tomu mezi nejžhavější padesátnice na světě.
– Tom Cruise (55) je jednou z mnoha celebrit, které měly tak ošklivé vlastní zuby, že si je musely nechat vyměnit za umělý chrup.

(Visited 20 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.