Jak na bolesti páteře s vyhřezlou ploténkou?

ilustrační foto: Photoxpress

DOTAZ: Chci se zeptat, mam manžela, který ma vyhřez plotenky Ĺ4/L5 S1 a každý mu doporučuje discogel, chci se zeptat, kolik u vas discogel stoji, lečba, a jestli to opravdu pomuže, manželovi je 29 roku a mame 2 male deti a bolest v prave noze je neskutecna, operaci jsme odmitli, první chceme zkusit vše, co se dá, operaci necháváme až naposled.

ODPOVĚĎ

K tomuto tzv. vyhřeznutí plotének dochází nejčastěji mezi 30. – 45. rokem života a obvykle se skutečně jedná o velmi bolestivou záležitost. Zpravidla se aplikují infuze s protizánětlivým, protibolestivým efektem. Pokud jsou bolesti mírnější, aplikují se léky ve formě mastí, tablet, případně se provádí obstřiky. Provádí se také fyzioterapie, oxygenoterapie, lymfodrenáže a mohou se podávat efektivní podpůrné léky. Tělo se přirozeně během léčby s vyhřezlou ploténkou vyrovnává a dochází k aspoň částečnému navrácení meziobratlové ploténky k původnímu stavu. Proces návratu trvá řádově měsíce. Je však třeba dbát pokynů rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta a dodržovat preventivní opatření k zabránění opakování akutních bolestí.

Zdravotník navrhne individuální sestavu cviků pro obnovení správného osového zatížení páteře, speciální masáže a doporučí úpravy životního stylu tak, aby došlo ke zlepšení kvality tkání a výživy plotének.

Kromě dlouhodobého nevhodného zatěžování páteře se na výhřezu ploténky významně podílí degenerativní změny plotének, které jsou dány jednak geneticky, jednak chybami v životním stylu, kdy je například nedostatečný pitný režim, nevhodná skladba stravy, nedostatek potřebných stopových prvků, překyselení organismu, hormonální nerovnováha nebo jsou problémy s imunitním systémem. Někdy se na příhodě podílí i psychický stres, který zvyšuje napětí svalů jdoucích podél páteře, což může nutit páteř k přílišnému zakřivení.

Je třeba se vyvarovat nevhodných pohybů s zatížením břemenem, vibrací, nárazů, dlouhodobého řízení vozu. Máme-li fyzicky náročné povolání s nepřiměřeným nevhodným zatížením páteře, měli bychom uvažovat o změně profese. Měli bychom také snížit tělesnou váhu, přestat kouřit, více se pohybovat.

Operace by měla být vždy tou poslední možností léčby. Rizika operace páteře existují a nejsou zcela nízká. Navíc výsledky operace nejsou vždy plně uspokojivé. I po operaci se může problém u některých pacientů opakovat.

Dotazujete se konkrétně na preparát Discogel. Na cenu operace je třeba se dotázat klinik, které tuto operaci provádějí. Tyto kliniky by současně měly zájemce informovat o všech rizicích operace a sdělit svoji vlastní statistiku úspěšnosti operace, která může být ovšem na různých klinikách různá. Cena operace se pohybuje řádově v desítkách tisíc korun, orientačně kolem 50 0000 Kč.

MUDr. Jan Činčura

(Visited 19 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.