Nový spolek vtrhl na scénu jako divoká voda

Atletika Bez Bariér převzala od Hvězdy všechny povinnosti i cíle. A vloni se činila.

Pardubice – Za rok stihli jako druhý za pět let… Zástupci atletů Bez Bariér se sešli, aby zhodnotili předchozích dvanáct měsíců a také připravili plán pro tucet těch následujících.

„Hodně se toho podařilo a další velké kroky jsou před námi,“ předesílá předsedkyně spolku Eva Hrdinová.

PŘES DVĚ STOVKY

Na konci roku 2016 došlo k oddělení handicapovaných atletů od Sportovního klubu Hvězda Pardubice a vznikl samostatný spolek Atletika Bez Bariér Pardubice.

„Náš spolek plně převzal všechny povinnosti a cíle předešlé organizace, včetně členské základny. K dnešnímu dni má spolek ve svých řadách 204 atletů ve věku od šesti do pětašedesáti let. Z toho je několik českých reprezentantů, účastníků vrcholných světových akcí, ale i více než sto třiceti handicapovaných dětí,“ vysvětluje Hrdinová.

DOMA I V ZAHRANIČÍ

V nedávno skončeném roce absolvovali tři zástupci Atletiky Bez Bariér, konkrétně Martin Zach, Michal Enge a Jaroslav Petrouš nominační závod v Dubaji, kde získali šest medailí. Navíc splnili i náročné nominační limity na mistrovství světa v Londýně. Vrcholné akce loňské sezony se zúčastnili dva z nich. Oba v hodu kuželkou. Michal Enge obsadil osmou příčku a Martin Zach skončil na devátém místě.

Handicapování sportovci se činili i na domácím poli. Zmíníme zde úspěchy na domácím poli. Z republikového šampionátu dovezli celkem dvacet cenných kovů. Šest z nich se umístilo v nejlepší desítce v prestižním Českém poháru vozíčkářů.

DOSTAT SE MEZI LIDI

Za přínosný krok považují ve spolku také osvětu, kterou jeho představitelé i samotní sportovci šířili mezi veřejnost.

„V letních měsících jsme se zúčastnili řady akcí s cílem přiblížit sport handicapovaných. A také s možností si disciplíny vyzkoušet. Až už to bylo na Sportiády školy Svítání na Dostihovém závodišti, exhibici na Lionském dni, na Sportovního parku Pardubice či na Košumberských hrách,“ vypočítává Hrdinová.

PLODNÍ POŘADATELÉ…

S tím souvisí také fakt, že spolek Atletika Bez Barier uspořádal několik tradičních akcí. Tou největší je Velká cena Pardubic v atletice vozíčkářů. Vloni se konal její jubilejní dvacátý ročník.

„A poprvé byl sankcionovaný. To znamená, že výsledky se počítaly do mezinárodního žebříčku a mohly být uznány jako limity pro mistrovství svatě,“ objasňuje reprezentační trenérka.

Další tradiční akcí je Školní atletický parapohár jako závod pro handicapované děti ze školních kolektivů z celého Pardubického kraje i mimo něj.

„Zaznamenali jsme rekordní účast osmnácti školními kolektivy s více než 150 dětmi,“ říká Hrdinová.

Na podzim spolek uspořádal 3. ročník mítinku s názvem Rozloučení se sezonou, kde byly překonány tři české rekordy.

Nebyla by to nová organizace, aby nepřišla s něčím novým.

„Zavedli jsme seriál Atletických dopolední Bez Bariér. Tedy atletického čtyřboje pro handicapované děti, kde každý ze závodníků absolvuje běh na 60 m, skok daleký, hod míčkem a běh na 400 či 800 m,“ připomíná předsedkyně spolku.

POZVÁNKA NA 1. PLES

Představitelé spolku museli v roce 2017 zajistit plynulý přechod z klubu do spolku tak, aby to žádným způsobem neovlivnilo jednotlivé členy ani kolektivy.

„Nakoupili jsme nové sportovní oblečení a dresy, také sportovní vybavení, potřeby pro závody. Zajistili jsme školené rozhodčí i pomocníky i prostory pro přípravu. Zaměstnali jsme nového trenéra mládeže, a přispěli na účast našich atletů a doprovodů na zahraničních akcích,“ poznamenává Eva Hrdinová, která ještě dodává:

„V této sezóně bychom chtěli stejně úspěšně pokračovat. Vedle tradičních sportovních akcí plánujeme Sportovní den Bez Bariér pro veřejnost za účasti i jiných sportů než jen atletiky. Věříme v účast našich reprezentantů na domácím šampionátu i na mistrovství Evropy v Berlíně. Rádi bychom rozšířili akce pro handicapované děti a nabídli sportovní přípravu i klientům domů sociálních služeb. V únoru také uspořádáme premiérový sportovní ples Bez Bariér.“

Pardubický deník
http://pardubicky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.