Novodobá sanitka funguje již rok a půl

Už jste na Domažlicku potkali nebo využili Novodobou sanitku? Projekt, který má s pomocí proškoleného pracovníka pomáhat s přepravou osob k lékaři, do lékárny, lázní, na nákup, na úřady a zpět domů, funguje v regionu již přes rok a půl.

Domažlice – Pobočka, která spolupracuje s Domažlickou nemocnicí, a. s., a Městskou radou seniorů v Domažlicích, je jedinou tohoto typu v Plzeňském kraji.

Řidičem a zároveň pomocníkem, který zajišťuje přepravu nemocných, seniorů, matek s dětmi, handicapovaných, ale i zdravotnických pomůcek včetně vyzvednutí léků je Tomáš Sýkora z Domažlic.

„Být ochotný a vyhovět požadavkům zákazníků je mým největším závazkem a nejlepší zpětnou vazbou jsou pro mne projevy díků od spokojených lidí. Pocit dobře odvedené práce je prostě k nezaplacení,“ popisuje dojmy Sýkora.

Jak služba funguje? Lidé se objednávají prostřednictvím telefonního kontaktu na čísle 736 242 674. Pokud někdo zavolá mezi 6. – 16. hodinou a bude chtít odvézt ihned, nemůže pracovník této služby odvoz zaručit, protože zrovna může být na cestě s již dopředu objednaným klientem.

„Snažím se vyhovět všem, kdo má o naše služby zájem, ale samozřejmě je lepší, když se klienti ozvou pár dní předem. Může se totiž stát, že mám zrovna naplánovanou dálkovou trasu,“ říká Sýkora, který zatím nejdelší cestu podnikl do Jáchymova.

Při svých cestách zažil i několik kuriózních zážitků, například když si zákazník chtěl vystoupit za jízdy nebo když muselo vozidlo jet do Klatov pro dlaždičky.

Při této práci se objevují i určité komplikace. „Nejsilnější zážitek ve mně zanechala cesta se starším pánem větší hmotnosti do Berouna, při které nám situaci komplikoval i vydatný déšť. Klient byl odkázán na invalidní vozík, a tak bylo těžké ho dostat do auta. Za pomoci dvou ochotných lidí se nám to nakonec povedlo. V cílové destinaci mě martyrium v podobě přepravy pána z auta do domu čekalo znovu. Lidi, kteří nejsou schopni si sednout do automobilu, většinou nevozím, ale zde jsem udělal výjimku, protože klient nedostal klasickou sanitku a nebyl nikdo, kdo by ho odvezl,“ přiblížil jeden z nejsilnějších zážitků Sýkora.

Služba, kterou využívají především senioři, se v poslední době na Domažlicku těší velkému zájmu.

ONDŘEJ VÁCHAL
Domažlický deník
http://domazlicky.denik.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.