Výročí. Lékaři voperovali dva orgány současně

ilustrační foto: Flickr.com

Dvacáté výročí první kombinované transplantace dvou orgánů oslavila včera brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Brno – „Jako první v republice uskutečnil Jan Černý z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie transplantaci srdce a ledviny současně,“ upřesnila Alvéra Mazáčová z Internetové encyklopedie dějin Brna.

Devětapadesátiletá pacientka tehdy trpěla závažnou srdeční chorobou. Měla také těžce postiženou funkci ledvin. „Transplantace pouze srdce by byla neúspěšná, v pooperačním stavu by ledviny selhaly,“ vysvětlila Mazáčová. Ženu nakonec lékaři operovali úspěšně a mohla odejít domů už po pětatřiceti dnech.

Nejde o první primát brněnských lékařů. „V roce 1995 jsme v zemi poprvé transplantovali srdce dítěte. V roce 2005 se nám podařilo transplantovat tři orgány současně. Šlo o srdce, játra a ledviny,“ uvedl ředitel Centra transplantační a kardiovaskulární chirurgie Petr Němec.

Na další výročí nemusí brněnští chirurgové čekat moc dlouho. Už letos v únoru totiž oslaví pětatřicet let od první transplantace jater.

Nejčerstvější úspěch zaznamenali lékaři z centra před dvěma měsíci. Při unikátní operaci odebrali ledviny dárci se zastaveným srdcem. „Podobné zákroky se dělají v případě, kdy pacient nemá šanci přežít a zároveň není možné prokázat mozkovou smrt. Na jižní Moravě jsme takto získali orgán vůbec poprvé,“ informovala tehdy koordinátorka zákroku Lenka Telecká.

Chirurgická prvenství v Brně

– Rok 1995: brněnští lékaři úspěšně provedli první transplantaci srdce u malého dítěte v České republice
– Rok 1998: transplantovali současně srdce i ledviny
– Rok 2005: brněnští chirurgové provedli první transplantaci tří orgánů naráz – šlo o srdce, játra a ledviny
– Listopad 2017: poprvé na jižní Moravě transplantovali ledviny dárci s nebijícím srdcem

RŮŽENA MACHÁLKOVÁ
Brněnský deník
http://brnensky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.