Manžel už přes rok čeká na rozhodnutí o přiznání průkazu ZTP. Jak dlouho to ještě může trvat?

Dotaz:
Vloni v lednu podal manžel žádost o přiznání průkazu ZTP. Po 3 měsících dostal odpověď, že byla žádost odeslána ke krajské komisi. Asi v září 2017 dostal odpověď, že mají více žádostí a malý počet zaměstnanců. Od té doby se nikdo neozval. Zdá se mi ten čas neúměrně dlouhý. Prosím o vyjádření, jak dlouho to ještě může trvat? Manžel téměř nevidí, všude potřebuje doprovázet.

Odpověď:

To o čem píšete je skutečně extrémní pochybení státních úřadů. To, že jsou v současné době lhůty pro vyřízení žádosti o průkaz ZTP delší, je známý fakt, ale aby to trvalo už rok a ještě jste neměli odpověď, je skutečně neobvyklé.

Doporučuji Vám zatelefonovat na Úřad práce a chtít po nich jasné vyjádření, co se v současné době s žádostí dělá a kdy se dá očekávat rozhodnutí.

Pokud by se do konce února nic nedělo, bude nejlepší, když se obrátíte na MPSV a podáte stížnost proti nečinnosti. Zároveň se také můžete obrátit na Veřejného ochránce práv, protože není možné, aby se státní orgány schovávaly za výmluvu, že mají málo zaměstnanců. To mají soukromé firmy také, ale lhůty vůči státu plnit musí.

O tom, co dělat, když státní úřady nedodrží předepsané lhůty, jsme psali zde: http://www.invarena.cz/?p=29395

Jiří Marek
invArena

2 Komentáře:

  1. PAVLA napsal:

    Je již květen 2018 a stále není nic vyřízeno !!!!

  2. PAVLA napsal:

    Že je dlouhé čekání neobvyklé? Už to asi začíná být pravidlem. Já jsem si žádala v Dubnu 2017 o průkaz ZTP,ale byl mi přiznán pouze TP, což je mi na nic nebot nedojdu ani na autobus jsem zcela odkázána na automobil protože neujdu ani 50-60 metrů. Jsem po operaci páteře v r.1999.,Nikdy jsem nic nepožadovala až nyní s přibývajícím věkem se zdraví rapidně zhoršilo. Nyní výrůstky s projekcí do LDK, Coxalgie I.sin.,cysta levé ledviny, Steatoza jater a DM II. Z těchto důvodů jsem se ihned odvolala, ale do konce roku 2017 se stále nic nedělo. Nyní v Lednu 2018 jsem opět napsala až na Kraj a oni mi sdělili že jim neposlali z LPK z Chomutova dodnes žádnou dokumentaci. S Chomutovskou LPK máme špatné zkušenosti již z doby kdy syn žádal o invalidní důchod, přiznali mu tenkrát pouze částečný, podle nich tak nemocen nebyl, ale do roka zemřel. Já jsem již důchodkyně ale je mi trápné se stále někoho doprošovat že potřebuji třeba donést nákup. Tak nevím jak ještě dlouho se bude čekat na rozhodnutí !? Děkuji.Pavla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.