Den dětské onkologie bude příští sobotu

Stovky  malých onkologických pacientů se svými rodinami se v sobotu 17. února sjedou do Prahy, aby zde společně s tisíci dalšími lidmi prožili Den dětské onkologie.

Právě tady se může každý na vlastní oči přesvědčit, že onkologická onemocnění přežívá více než 80 procent dětí a že i v době léčby jsou tyto děti stále dětmi, které se smějí, hrají si, učí se a potřebují kamarády jako předtím, než onemocněly. Den dětské onkologie organizuje spolek HAIMA CZ ve spolupráci s MUDr. Lucií Hrdličkovou a Klinikou dětské hematologie a onkologie FN Motol.

„Dnem dětské onkologie si každý rok v polovině února připomínáme, že některé děti neměly štěstí a velmi vážně onemocněly.  Pro pacienty je účast veřejnosti hrozně důležitá, protože už jen tím, že lidé přijdou, vyjádří solidaritu s nemocnými dětmi,“ říká MUDr. Lucie Hrdličková.

„Loni jsme mluvili o mozkových nádorech a letos chceme veřejnost seznámit s retinoblastomem,“ upřesňuje lékařka z Kliniky dětské hematologie a onkologie FN v Motole.  Kromě účasti může každý vyjádřit svou solidaritu zakoupením čepice s logem Dne dětské onkologie v e-shopu na webových stránkách www.dendetskeonkologie.cz.

Dalším důvodem, proč je letošní Den dětské onkologie věnován retinoblastomu jsou významné posuny v léčbě díky metodě intraarteriální chemoterapie. „Díky ní dokážeme dnes vyléčit i velkou část pacientů, kterým jsme dříve museli provádět chirurgické odstranění oka,“ upřesňuje MUDr. Karel Švojgr, Ph.D., z Kliniky dětské hematologie a onkologie FN v Motole.

Ambasadorem Dne dětské onkologie je již tradičně herec Jiří Mádl. I letos bude moderovat diskusi lékařů a bývalých i současných pacientů určenou pro veřejnost, která se koná od 16:00 ve foyeru Nové scény Národního divadla. „Lidé se tu mohou dozvědět spoustu věcí, které jim třeba úplně změní pohled na nemocné děti bez vlasů a jejich rodiny. Stejně jako před čtyřmi roky změnil Den dětské onkologie ten můj. Chytlo mě to za srdce, s mnoha dětmi si pravidelně píši a jsem rád, když mohu udělat něco pro podporu tohoto tématu kdykoli v roce,“ podotýká Jirka Mádl.

Na Dni dětské onkologie nebude chybět ani Eliška Podzimková, mladá česká umělkyně, ilustrátorka, animátorka a fotografka, která sama dříve porazila zhoubné nádorové onemocnění Hodgkingův lymfom. Od 14:00 si budou moci návštěvníci Dne dětské onkologie na Náměstí Václava Havla prohlédnout její interaktivní instalaci černobílých nadživotních snímků plešatých dětí po chemoterapii. A nejen to, děti dostanou k dispozici barvy a budou moci obrázkům vdechnout nový život – barevné vlasy a cokoli dalšího je napadne.

„Rozhodli jsme se ukázat každému, že nemocí nic nekončí a že ani život v době léčby nemusí být tak smutný, jak si ho mnoho lidí představuje. Já sama jsem tehdy ani na chvilku nemyslela na to, že bych se nemusela uzdravit. Plešatá hlava mi sice nejdříve vadila, ale pak jsem s ní užila spoustu legrace. Děti o tom přemýšlí prostě jinak než dospělí a chtějí prožívat stejné radosti, jako kdyby byli zdraví. Samozřejmě, že onkologické onemocnění, stejně jako asi každá jiná vážná nemoc, v člověku něco zanechá, ale nemusí to být nakonec vůbec nic špatného.“

V 18:00 vyjdou oba umělci do ulic v čele lampionového průvodu, který povede od Národního divadla Starým městem až na Můstek na Václavském náměstí. Tam v 19:00 vypukne Koncert na podporu dětské onkologie, kde mimo jiné vystoupí populární americká zpěvačka žijící v České republice Tonya Graves, zpěvák Petr Poláček a beatboxer BeatSolčy. Vstup je pro každého zdarma.

Den dětské onkologie navazuje na Mezinárodní den dětské onkologie, který je organizován každoročně 15. února v mnoha zemích světa. V jejím rámci probíhá i akce pod názvem LIGHT IT UP GOLD. V Den dětské onkologie budou proto v Praze nasvíceny budovy Národní divadla a Tančícího domu do zlatých barev. K hlavnímu městu se připojila i řada dalších měst, jako jsou Brno (Mahenovo divadlo) Ostrava (radnice), Most, (magistrát) České Budějovice (radnice), Ústí nad Labem (zámek Větruše), Havířov (Kulturní dům Petra Bezruče), Olomouc (radnice a Sloup nejsvětější Trojice), Zlín (radnice) a Pardubice (radnice).

Program akce

HAIMA CZ, z. s., je sdružení rodičů pacientů a bývalých pacientů po onkologické léčbě v dětském věku, které vzniklo v roce 1991 na dětské hemato-onkologii v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na bázi dobrovolnosti sdružuje občany bez rozdílu věku, národnosti, víry či profese k aktivní pomoci dětem s onemocněním krvetvorby a dětem s onkologickým onemocněním. Den dětské onkologie pořádá již od roku 2015. Více informací najdete na www.haima.cz.

Záštitu akci poskytli Evropský parlament, ministři zdravotnictví, kultury a zahraničních věcí, primátorka hlavního města Prahy, starosta Městské části Praha 1 a ředitel Národního divadla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.