Oční protézy z tiskárny? Na míru a rychleji

O oči přichází člověk po úrazu i kvůli nemoci. Tradiční protézy, které mají zrakově postiženým usnadnit život, však přinášejí i problémy. Třeba delší čekání a nejisté výsledky.

Brno – Třiadvacetiletý brněnský student strojního inženýrství Ondřej Vocílka přišel o zrak v levém oku už v dětství. Proto se v dospělosti rozhodl otestovat neobvyklou metodu. Oční protézy chce vyrábět na trojrozměrné tiskárně. Tiskárna je prý zvládne vyrobit rychleji a udělat každému na míru.

„U současných protéz je největší problém barva duhovky. Pokud se nepodaří správně trefit odstín, má to špatný vliv na vzhled celého obličeje,” vysvětlil Vocílka.

Namíchání správného odstínu u akrylátových a skleněných protéz přitom vyžaduje velkou zručnost, ne vždy se povede. „Při výrobě akrylátových protéz se míchají barvy ručně a maluje se štětcem. U skleněných duhovka vzniká tavením tenkých prutů z barevného skla. Trojrozměrná tiskárna barvy namíchá podle fotografie zdravého oka. Zvládne vytvořit až tři sta šedesát tisíc různých odstínů,” popsal proces výroby student.

Kromě duhovky ušité na míru by navíc mohli lidé získat protézy rychleji. „Tisk trvá necelou hodinu a půl, výroba akrylátové protézy osm. Skleněnou sice pacient může mít už za dvě hodiny, ale nemusí se povést a už ji není možné dál upravovat,” uvedl Vocílka.

Student Vysokého učení technického vytiskl první prototyp jako součást bakalářského projektu. Do budoucna chce vytisknout protézu ze zdravotně nezávadných materiálů, která by mohla postoupit k testování nezávadnosti. „Nabízí se například materiál používaný na zubní protézy,” řekl Vocílka.

ZUZANA PEKÁRKOVÁ
Břeclavský deník
http://breclavsky.denik.cz/

Komentáře:

  1. stupňová libuše napsal:

    Dobrý den,
    jsem ráda,že je něco nového co přinese pacientovi a taky zhotovitelovi,spokojenost na obou stranách.
    Před rokem mě odstranily levé oko a těžko jsem se s tím smiřovala i když je mě přes 70let.Žádala jsem akrylátovou,protože mám špatný cit v prstech.Bohužel repasy protézy pojišťovna nehradí.Skleněnou jsem si taky nechala zhotovit za hotové,ale barvu neuhodl ani po páté,tak jsem se vrátila k té původní.
    Už se to používá a kde?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.