Návštěva poodhalila žákům školy svět nevidomých

Koncem ledna navštívila rychnovskou školu ZŠ Mozaika paní Renata Moravcová z Dobrušky, která je předsedkyní odbočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých v Dobrušce a v Rychnově a současně i předsedkyní celorepublikového Klubu držitelů vodicích psů.

Rychnov n. Kn. – Jezdí po školách a knihovnách, pořádá spoustu akcí, ve kterých se snaží propojit dva světy. Spolu s paní Moravcovou přijel i obrovský čtyřnohý pomocník Xanto. Jak říká paní Moravcová: „Xantíka už neberu jako svého pomocníka, Xantík je moje druhá polovička.“ Při besedě se snažila přiblížit „Svět nevidomých, a nás, koukavců, jak si pro sebe pojmenovala lidi, kteří vidí.“

Děti si při besedě vyzkoušely hladinku – pomůcku při nalévání vody do hrnku, slepecké hole bílé barvy, slabikáře pro nevidomé, test-color – tento přístroj nevidomému sdělí barvu oblečení, kterou má na sobě, mobilní telefon s hlasovým výstupem. Dále mohou takto handicapovaní lidé využívat GPS navigaci pro nevidomé, což není případ paní Moravcové – má Xantíka.

Ve spolupráci s Městem Dobruška paní Moravcová pořádá kulturní vystoupení s názvem „Barevná tma“. Na akci mohou lidé zavítat letos 22. března. Program začíná již o půl šesté večer. Výtěžek z vystoupení bude použit na pomůcky a potřeby zrakově postižených dětí, dospělých a jejich čtyřnohých kamarádů.

Rychnovský deník
http://rychnovsky.denik.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.