Krása: Je třeba plnit Úmluvu práv osob se zdravotním postižením

vaclav-krasa

Hostem ČRo Plus byl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který hovořil o novém prohlášení ombudsmanky, jež se hodlá více věnovat právům zdravotně postižených a prosazovat rozšíření pomoci společnosti hendikepovaným spoluobčanům.

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka
Potřebují ti, jejichž práva a zájmy hájíte, opravdu zastání i na téhle úrovni veřejné ochránkyně práv?

Václav KRÁSA, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením
ono to vyplývá z Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením, která stanoví, že každá země musí mít nezávislý orgán, který bude sledovat plnění, naplňování jednotlivých článků úmluvy. Takže ono to není tak, že by ombudsmanka najednou měla se zabývat ochranou práv osob se zdravotním postižením. Je to tak, že zákon jí přiřknul na základě Úmluvy OSN tuto pravomoc, protože my jsme nebyli schopni se se státní správou od roku 2010 dohodnout na tom, jak by měl ten nezávislý orgán k Úmluvě OSN o právech osob se zdravotním postižením vypadat.

moderátorka
Co tomu bránilo, že ta dohoda nemohla vzniknout celých 8 let?

Václav KRÁSA
Tak státní správa tam nominovala mnoho zástupců státu, což nejsou nezávislí pracovníci , protože hájí zájem státu. A lidé se zdravotním postižením vždy byli v menšině v tom orgánu, který by měl posuzovat naplňování úmluvy. Proto vlastně došlo v roce 2014 k jakémusi kompromisu a byla provedena novela zákona o veřejném ochránci práv. A bylo tam právě včleněno do toho zákona, že ombudsman bude zároveň hlídat i naplňování úmluvy.

moderátorka
Jak tedy hodnotíte ten plán, který dnes nastínila paní Šabatová?

Václav KRÁSA,
Tak poradní orgán, který paní Šabatová nyní začíná zřizovat, vyplývá ze zákona. Ona ho musí vytvořit. Tam jsou parametry toho orgánu. Paní ombudsmanka, jak jsem slyšel, říkala, že už měla nějaká jednání. Národní radu zatím neoslovila, což považuju za docela zvláštní, protože my jsme nepochybně byli jedním z těch, kteří zásadním způsobem přispěli k tomu, že nakonec došlo k nějaké dohodě. A tak uvidíme.

moderátorka
Takže zatím nejste příliš nadšený z toho, jak se to sestavuje, ten poradní orgán?

Václav KRÁSA,
Já vůbec nevím, jak se sestavuje. Já jsem slyšel teďko v té reportáži poprvé, že paní ombudsmanka už začala pracovat na sestavení toho poradního orgánu. Do té doby jsem neměl žádnou informaci.

moderátorka
A není to tedy tak jaksi, že to jde mimo vás, i když jste vlastně Národní rada osob se zdravotním postižením, nějaká instituce, která už vlastně podle názvu by měla právě komplexně přistupovat k té ochraně práv lidí se zdravotním postižením?

Václav KRÁSA,
Úřad ombudsmana je monokratický orgán, takže opravdu záleží na paní ombudsmance, koho si bude jmenovat do poradního orgánu. My jsme s touto formulací nebyli příliš šťastni, protože se domníváme, že právě takové instituce, jako je ta naše, která má řadu právníků a řadu odborníků na problematiku lidí se zdravotním postižením, by měla být oslovena jaksi automaticky, tak čekáme.

moderátorka
Co by mělo být pro úřad ombudsmanky podle vás prioritní? Co vidíte jako nejnaléhavější otázku?

Václav KRÁSA,
Já myslím, že ombudsmanka by skutečně měla sledovat jednotlivé články úmluvy a porovnávat tyto články se skutečností. Tak jako my to děláme ve zprávách, alternativních zprávách, které vždy dáváme ke zprávě České republiky o plnění Úmluvy práv osob se zdravotním postižením. A samozřejmě že náš stát má ještě ustanovení zákonů, která jsou diskriminující.

moderátorka
Děkuji za rozhovor, na slyšenou.

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.