Nevidí a malují

Akademický malíř Dino Čečo z Knovíze u Slaného vymyslel unikátní metodu malby pro nevidomé. Učí je to už 10 let ve svém volném čase. A má s tím velký úspěch.

televize Barrandov

redaktorka
Šárka trpí silnou poruchou zraku. Takže témeř vůbec nevidí. Přesto maluje. A to díky technice akademického malíře Dino Čeča.

Dino ČEČO, akad. malíř, autor metody
Pro sebe jsem to vymyslel, ten galerista známej v Berlíně, když to viděl, tak říkal, to je tak jednoduchý, že i nevidomý by mohli s tím pracovat.

redaktorka
Slova berlínského galeristy Dina zaujala a hned začal nápad v hlavě rozvíjet. Jenže trvalo ještě několik let, než se první ruce nevidomých dotkly plátna.

Dino ČEČO,
Já jsem dlouho, skoro 2 roky, vymýšlel a hledal materiály vhodný, aby to podle tý mí představy.

redaktorka
Až to nakonec vymyslel. Pod plátno nanese speciální barvu, která po doteku prosakuje. Nevidomý používají obyčejnou pletací jehlici, kterou tvoří obrazy podle své představy. Suchá barva pak vystoupí na povrch a nevidomý malíři si mohou bříškami prstů prohlédnout.

Šárka, nevidomá
Malovala jsem postavu mojí spolužačky Moniky Olahové. Je to výborný pocit, ale občas mám strach, že to, že se mi to nepovede.

redaktorka
Studenti konzervatoře pro zrakově postižené chodí už 10 let každé pondělí za Dinem, který je ve svém volném čase učí s technikou pracovat.

Dino ČEČO,
Nechal jsem si to zapatentovat. Protože ono je to tak jednoduchý. Chtěl jsem to nějakým způsobem ochránit jako autorství.

redaktorka
Přesto se ale o svůj nápad rád podělí a malování jehlicí si tak vyzkoušelo už mnoho známých osobností.

Kateřina BROŽOVÁ, herečka
Mohla jsem si namalovat také svůj obraz. No mě se teda moc nelíbí, ale netušila jsme vůbec co maluju, jenom jsem tak malovala něco co mě napadá, ale todle teda bylo opravdu čirá fantazie.

redaktorka
Metoda kterou vymyslel pan Čečo je unikátní. A Česká republika se s ní může pyšnit jako jediná na Světě.

Adam, nevidomý malíř
Je to pro mě moc uvolňující, protože můžu ten pocit z toho, že můžu něco vytvořit a a potom se třeba i si hmatem podívat, tak je určitě naplňující.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.