Fytoterapie pomáhá úspěšně léčit i rakovinu

Čím dál více se vracíme k moudrosti našich dědů a babiček a zvlášť medicína. Na jedné straně sálá super moderními technologiemi, k vyléčení dříve nevyléčitelných nemocí a k protézám snad už všeho, co v těle máme. Ale na druhé straně začíná daleko víc využívat letité zkušenosti bylinkářů a bab kořenářek. Reportáž Petry Majerové v PRIMA Family.

Petra MAJEROVÁ, redaktorka
Třeba tady máte ptačinec, žabinec, nať. To je takovej zvláštní …

Jiří LANDA, fytoterapeut
Ptačinec je bylinka, která se používá třeba při ekzémech a snižuje svědění a vyplavování histaminu.

Petra MAJEROVÁ, redaktorka
Tohle je Jiří Landa. Absolvent fakulty všeobecného lékařství v Praze s atestací z oboru gynekologie a porodnictví se už 20 let naplno věnuje takzvané fytoterapii. Tedy léčbě bylinami. Pacientům z nich míchá čaje.

Jiří LANDA, fytoterapeut
Když za mnou pacient přijde, tak vždycky jsem nejradši, když pacient zná tu nemoc, kterou má. On bere léky, je stanovena diagnoza. On ví, co má za chorobu a na základě toho začneme budovat individuálně fytoterapeutický program pro něj. Největší jako množství pacientů je s diagnózama nádorového bujení, autoimunní choroby, ulcerozní kolitidy, kronovy choroby, chronické infekce močových cest. Takže to spektrum je obrovský široký.

redaktorka
Využití fytoterapie je téměř nekonečné. Pacienty má doktor Landa už po celém světě, včetně Ameriky i Kanady. Bohužel přibývá stále více nemocných právě se zákeřným nádorovým onemocněním.

Jiří LANDA,
Je-li pacient, který má stanovenou diagnózu a rozjíždí se onkologická léčba a přidá se k tomu fytoterapie, tak se zvýší šance. Jsou byliny, které dokážou zvýšit účinnost toho cytostatika a minimalizovat jeho nežádoucí účinky. Takže pacient má větší šanci dostat víc sérií chemoterapie, který zase mají větší šanci zlikvidovat větší počet nádorových buněk.

redaktorka
Jaké máte výsledky?

Jiří LANDA,
Myslím si, že u těch onkologických pacientů je to, myslím, že nadstandard. Proti standardu. To znamená, že přijde-li pacient s onkologickou diagnózou a hned na počátku se nasadí fytoterapie, je větší šance, že bude dobrý výsledek.

A dobrý výsledek je co?

Jiří LANDA,
Dobrý výsledek je regrese toho nádorového bujení, aby se klinicky neprojevovalo.

Důkazem tohoto tvrzení může být i tato pacientka. Sama je lékařkou. V červnu minulého roku zjistila, že má rakovinu. S onkologickou léčbou byla důsledně i čaje doktora Landy, které vzhledem k její diagnóze a medikaci připravil a čekala, jestli to třeba nějak zabere.

Alice HALBRSTATOVÁ, pacientka
V září, když jsem šla na operaci, tak jsem šla na kontrolu. Na kontrolní sono. A tam v podstatě zjistili, že to úplně skoro všechno zmizelo.

redaktorka
Překvapilo vás to? Ten výsledek?

Alice HALBRSTATOVÁ, pacientka
Úplně v šoku jsem byla, opravdu. Fakt jsem to nečekala. Opravdu jsem byla šťastná šíleně, že takhle, takovýmhle způsobem, že to zmizelo.

redaktorka
Hlavní zásadou doktora Landy je to, že vždy akceptuje stanovený lékařský postup. Pacienti nevysazují léky a dál absolvují doporučenou léčbu. Věřila jste tomu, že to může zabrat ta fytoterapie?

Alice HALBRSTATOVÁ, pacientka
Já jsem tomu od začátku věřila.

redaktorka
O tomuto muži fytoterapie pomohla. V jeho 32 letech lékaři zjistili, že trpí ulcerózní kolitidou. I on jak sám otevřeně říká, vděčí Jiřímu Landovi za svůj život.

Jindřich SLUNÉČKO, pacient
Oni mi řekli, že to je prostě nevyléčitelná choroba. Takže vlastně už jsem pro ně byl skoro úplně mrtvý, protože vlastně oni řekli, jo, jako postup je takovej, že je tam ten vřed a my ho jakoby zaléčíme, ale může se stát, že vám prostě uřízneme celý tlustý střevo, budete mít vývod a potom v nejhorším případě bude rakovina. Já jsem, že jo, bral ty léky, který mi oni dali, k tomu jsem pil ty čaje, tři měsíce. Pak jsem šel na tu kolonoskopii a šel jsem si pro výsledky no a byl jsem negativní. Když jsem se jich ptal, ať mi zdůvodní, proč jsem vlastně zdravej, tak jejich vyjádření bylo náhodné uzdravení.

Jiří LANDA, fytoterapeut
Je hodně několik lékařů, s kterýma tak nezávazně spolupracuji a je to spíš v tom smyslu, že když už ta medicína nemá co nabídnout, tak se zkusí ta fytoterapie. Já si myslím, že moudrý lékař nebo rozumný lékař posuzuje podle výsledků. Je-li konkrétní výsledek, tak má ta metoda svoje právo na život.

redaktorka
Takovým lékařem je například profesor Julius Špičák z pražského IKEMu. Bez nadsázky jedna z ikon českého lékařství. Dnešní medicína umí mnohé, ale někdy je i ona bezmocná.

Julius ŠPIČÁK, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM
Jedná se například o pacienta s určitým typem nádorového třeba postižení, kdy skutečně ta medicína postavená na vědeckých důkazech tady zkrátka nefunguje, přitom těch lidem se dost dobře nedá říct tak já vám potřesu ruku a už se neuvidíme. Takže pro tyto případy je velmi vhodné mít něco, co je postavené na jakýmsi raciu, má to jakousi tedy přehlednou tedy filosofii, neohrožuje to tu klasickou a nebo tu předchozí teda léčbu a přitom těm lidem to dává určitou naději. Já musím říct, zcela objektivně, že jsem tuto fytoterapii nabídl už řadě tedy pacientů a zcela objektivně jsem shledal, že prostě ty výsledky léčby tady byly. Já řeknu příklad jednoho pacienta, chronické /nesrozumitelné/ tlustého střeva, vystřídal tři typy biologické léčby bez efektu, nasadila se mu tady ta fytoterapie a jemu se významně ulevilo.

Petra MAJEROVÁ, redaktorka
Překvapilo vás to, že to zabralo nebo ne? Nebo jste to čekal?

Julius ŠPIČÁK,
Asi na samém počátku mě to prostě jako překvapilo, ale pak skutečně prostě jsem začal s doktorem Landou systematicky spolupracovat.

redaktorka
Na kolik u pacientů zabírá pouze onkologická léčba nebo léčba s fytoterapií, se neví. Neexistují žádné relevantní studie, ale to je lidem v kritických životních chvílích asi jedno. Za zmínku stojí případ muže s rakovinou slinivky břišní. Po onkologické léčbě spojené s fytoterapií zachytili lékaři tento výstup.

Jiří LANDA,
Proti minulému vyšetření regrese nálezu TU to je tumor, co je nádor, dnes v oblasti přesvědčivé ložisko nediferencuje. Regrese jaterních meta ložisek, játra bez diferencovatelných ložiskových změn. To znamená, že došlo k regresi, jak metastáz, tak nádoru na pankreatu. Jako kazuistika je tohle velmi zajímavé a takových kazuistik mám několik.

, redaktorka
V některých zemích se fytoterapie studuje jako postgraduální studium lékařských fakult. Doktor Landa by si přál, aby to jednou bylo možné i u nás. Tak třeba někdy v budoucnosti, kdo ví. Proč tohle to děláte?

Jiří LANDA, fytoterapeut
Baví mě to. Já mám to štěstí, že koníček je mojí prací. Když něco vás baví, tak nevíte proč, baví vás to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.