Člověk se odráží rukama a zároveň musí ovládat puk

Vrchol sportovní kariéry. Tak mluví sledge hokejista Martin Novák o své účasti na letošních paralympijských hrách v Pchjongčchangu. Sportovec, který už několik sezon hájí barvy olomouckých Kohoutů i České republiky, se do Koreje těšil.


„Jsou to mé první paralympijské hry a vzhledem k mému věku asi i poslední,“ říká třiačtyřicetiletý hokejista. Součástí reprezentačního týmu České republiky je poslední čtyři roky. „Zažil jsem mistrovství světa v Buffalu v roce 2015, o rok později jsme hráli ve Švédsku na mistrovství Evropy a na světovém šampionátu B v Japonsku. Nějaké velké turnaje mám za sebou, ale olympiáda je pro mě nejvíc,“ míní.

SPRÁVNÁ VOLBA

Hokeji se věnuje šest let, dostal se k němu při zaměstnání.
„Po úraze jsem začal pracovat v Přerově u firmy prodávající kompenzační pomůcky a invalidní vozíčky. Kolega měl vazby na olomoucký klub a doporučil mi ho, tak jsem to zkusil,“ vzpomíná hokejový útočník. „Když jsem se snažil hrát fotbal, bylo to spíš směšné. V hokeji jsem se ale našel, zvýšilo to i mé sebevědomí,“ pokračuje.
Před čtrnácti lety Martin nešťastnou náhodou spadl pod vlak. „Přišel jsem o pravou nohu nad kolenem.
Ale měl jsem obrovské štěstí, že mě podržela rodina, především manželka Simona. Dostal jsem druhou šanci,“ říká Martin Novák.
Sledge hokej je určený pro hráče s postižením v dolní části těla. Upnutí jsou do ocelových saní se dvěma noži a plastovým sedákem, pohybují se pomocí dvou krátkých hokejek, které mají na jednom konci ocelové hroty a na druhém čepel. „Je to náročnější než klasický hokej.
Nejde couvat, člověk se odráží oběma rukama a zároveň musí ovládat puk,“ popisuje olomoucký hokejista.
Do reprezentace se dostal brzy potom, co se na ledě objevil. „Všiml si mě reprezentační trenér, který sleduje ligové zápasy, a chtěl doplnit kádr. Někteří starší hráči už s reprezentační kariérou po paralympiádě v Soči končili, snažil se ho proto doplnit,“ přemítá.
Teď se ale jeho mysl soustředí na paralympijské hry, které startují dnes. Český sledgehokejový tým se na ledě poprvé předvede v neděli. „Začínáme proti Koreji, další zápas máme s USA a základní skupinu končíme s Japonskem. Rádi bychom hráli o medaile, víme, že cesta do semifinále vede hned přes ten nejdůležitější první zápas, a to proti Koreji,“ popisuje Martin Novák.

PODPORA BLÍZKÝCH

Do Asie odletěl s týmem první březnovou sobotu, rodina zůstala doma a bude fandit u obrazovky stejně jako olomoučtí spoluhráči. „Rodina mě moc podporuje, přátelé a kamarádi mi fandí, je to pro mě hodně příjemné povzbuzení. I v Olomouci mě podporují, stojí za mnou a přejí mi to. Za podporu klubu jsem moc rád,“ přikyvuje.
Paralympisjké hry v Pchjongčchangu by pro Martina Nováka měly být v reprezentačním dresu České republiky posledním šampionátem. S olomouckým týmem se ale rozhodně neloučí. „Chystám se ukončit reprezentační kariéru, ligu v Olomouci chci ale určitě hrát dál,“ doplňuje.

Olomoucký deník
http://www.olomoucky.denik.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.