Kurátoři kritizují pokyny ministerstva k výchově dětí

ilustrační foto: atp_tyreseus Flickr.com

Kurátoři z orgánů sociálně právní ochrany dětí už přes rok marně kritizují metodickou příručku ministerstva práce a sociálních věcí, která podle nich ohrožuje děti nad 15 let. S informací přišel web Aktuálně.cz.

reportáž televize Nova

moderátorka
Dává jim totiž mnohem větší práva, třeba právo nestudovat nebo experimentovat s návykovými látkami. Podle příručky jim nelze vnucovat opatření, která je mají ochránit. Ministerstvo se brání tím, že jde jen o nepochopení smyslu příručky.

redaktorka
Dětské gangy, výrazně více dětí nad 15 let na ulicích. To jsou černé scénáře, které by podle kurátorů ze sociálek mohla přinést metodika ministerstva. Ta totiž dětem od 15 let dává daleko větší práva. Právo nestudovat, nepracovat, bydlet, kde chtějí a třeba i právo experimentovat s návykovými látkami.

redaktorka /Citace: zaměstnankyně OSPOD/
„Deklaruje-li v příručně ministerstvo dítěti užívajícímu návykové látky právo poškozovat si své vlastní zdraví, pak musím vyjádřit obavy z toho, že jsme jako společnost na nejlepší cestě ke svému zániku.“

redaktor /Citace: zaměstnance OSPOD/
„Nějak se pozapomněla na to, že je zde nepochybně společenský zájem nevychovávat si cíleně analfabety a sociální parazity se závislostmi.“

redaktorka
Své názory pracovníci ze sociálek poslaly e-mailem s žádostí o zachování anonymity. Ministerstvo se brání, že příručka už platí více než rok, a nic tak strašného nezaznamenalo.

Jana HANZLÍKOVÁ, náměstkyně ministerstva práce a sociálních věcí
Prozatím jsme nezaznamenali žádný nárůst dětí, které by končily na ulici ani žádný jiný obdobný jev.

redaktorka
Sociálky vidí velký problém v tom, že příručka dělá z 15letých dětí malé dospělé, kteří by se neměly k ničemu nutit. Kurátoři by neměli zasahovat, když dítě chodí za školu, ani když zneužívá návykové látky. To je v příručce považováno za přiměření riziko a dítě na to má právo.

redaktor /Citace: vyjádření KÚ Středočeského kraje/
„Současným pohledem ministerstva je názor dítěte staršího 15 let ztotožněn s jeho nejlepším zájmem.“

Jana HANZLÍKOVÁ, náměstkyně ministerstva práce a sociálních věcí
Ta příručka naopak zdůrazňuje tu prevenci a je potřeba si uvědomit, že prevenci by měli zajišťovat i jiné organizace jako jsou třeba obce nebo školy.

redaktorka
Jenže podle psychologů potřebují 15leté děti autority a nastavené hranice.

Karel HUMHAL, psycholog
Ne náhodou se u nás za hranici dospělosti pokládá věk 18 let. Mezi typickým 15letým a typickým 18letým dítětem je poměrně značný rozdíl v rozumové vyspělosti.

redaktorka
Kurátoři ze sociálek navíc upozorňují, že rodiče mají odpovědnost za děti do 18 let a přitom příručka dává dětem právo si dělat téměř cokoliv už od 15.

z Metodické příručky pro kurátory pro děti a mládež MPSV
„Rodiče nejsou oprávněni nutit dítě studovat střední školu. Dítě má právo nestudovat, ale má právo rozhodnout se i nepracovat. Listina základních práv a svobod zaručuje ochranu před nucenými pracemi.“

redaktorka
Přitom ne jen občanský zákoník ukládá rodičům pečovat o děti do 18 let. Mohou být totiž i trestně stíháni, když jim umožní vést, jak říká trestní zákoník zahálčivý a nemravný život.

Jana HANZLÍKOVÁ, náměstkyně ministerstva práce a sociálních věcí
Si uvědomujeme, že to vyvolalo velké ohlasy, a že to kontroverzní je. Určitě je to nová myšlenka.

redaktorka
Ministerstvo tvrdí, že příručka nebyla správně pochopená, a proto plánuje setkání s kurátory, kde jim prý vše vysvětlí. Martina Kuzdasová, televize Nova.

moderátor
Paní doktorko, v reportáži jsme slyšeli, že rodiče mají pečovat podle občanského zákoníku o dítě do 18 let. Jak to ale mohou splnit, když podle příručky má už 15leté dítě právo dělat si v podstatě co chce?

Marie VODIČKOVÁ, Sdružení na ochranu dětí
To asi by šlo splnit velmi těžko a já musím říct, že ta příručka je samozřejmě v rozporu s platným právem, tak pokud MPSV chce tady nějaké nové metody práce za jaksi zavádět, tak musí požádat o změnu zákonů. Ti rodiče odpovídají za mravní vývoj dítěte i z nedbalosti, pokud by dítěti umožnili vést zahálčivý nebo nemravný život, živit se krádežemi a podobně. Tak jsou za to trestně odpovědní a zrovna tak zákon o sociálně právní ochraně říká, že dítě, na které se vztahuje sociální právní ochrany je mimo jiné dítě, které se dopouští záškoláctví, zneužívá návykové látky, které je na útěku od rodičů a podobně. Tak ať teda nejdřív MPSV zajistí změnu toho zákona, a pak tedy může vydávat takovéto nezákonné, potom už třeba zákonné metodické pokyny.

moderátor
A když už jsi rodič třeba neví s dítětem rady a přijde případně na sociálku, jak mu pracovníci můžou podle příručky pomoci?

Marie VODIČKOVÁ, Sdružení na ochranu dětí
No, tak podle té příručky pokud je dítě starší 15 let, by mu neměly pomáhat tomu rodiči vůbec prostě. By měly v podstatě říct a je to tam i uvedeno. Dítě má právo se i poškodit na zdraví, tak když se ufetuje nebo na ulici tam utrpí někde újmu na zdraví, může dítě podle té příručky být na ulici, ve sklotu kdekoliv. Rodič ovšem musí plnit vyživovací povinnost, takže když se dítě přijde pro peníze domů, tak mu je bude muset dát, nebo nevím jak to budou plnit. Ale prostě mně to přijde naprosto tak, tak absurdní, že předpokládám, že ty úřady se tedy řídí právem platným, a že tuto příručku teda zatím příliš neberou v úvahu, proto tedy tam nedošlo k tomu nárůstu dětí na ulici a trestné činnosti třeba dětí a mládeže.

moderátor
Paní doktorko, děkuji za rozhovor a přeji hezký večer.

moderátorka
Podle policejních statistik jen za loňský rok spáchali u nás mladiství, tedy 15 až 17leté děti přes 2 tisíce trestných činů. Nejčastěji se jedná o krádeže a vloupání. Bohužel ale páchají i násilné činy včetně brutálních vražd.

Březen 2014.

redaktorka
2 chlapci 14 a 15letý napadli ve výchovném ústavu v Králíkách na Orlickoústecku při pokusu o útěk své vychovatele.

napadený muž /Zdroj: TN 14. 4. 2014/
Mě napadl s tím, že mně vrazil šroubovák do krku, absolutně jsem to nečekal.

redaktorka
Když mu přispěchala na pomoc kolegyně, skopali ji. Útočníci byli potom převezeni do jiného zařízení.

Duben 2015.

redaktorka
Dva mladiství utýrali na pardubickém nádraží bezdomovce. Nůžkami ho řezali, kopali ho. Francouzskou hůl mu natlačili do análního otvoru, nakonec mu do obličeje vystřelili vzduchovkou.

Milan ŠIMEK, kriminalista /Zdroj: 22. 11. 2015/
Motiv byl zcela prostý, prostě se chtěli s někým poprat.

redaktorka
Do vězení je soud poslal na 7,5 roku.

Srpen 2016.

redaktorka
4 chovanci z boletického ústavu z nichž 3 byli mladiství stanuli před soudem za plánování brutální vraždy otce jednoho z nich. Vraždit chtěli buď úderem sekyrou do hlavy nebo probodnutím srdce.

Jana KUREŠOVÁ, soudkyně Krajského soudu Ústí nad Labem /Zdroj: TN 15. 8. 2016/
Těmi plány ohledně způsobu usmrcení skutečně byl tento případ závažný.

edaktorka
Soud je poslal na 3 až 4 roky do vězení.

Září 2016.

redaktorka
Dva 16letí mladíci zavraždili v ústecké čtvrti Střekov bezdomovce. Přepadli ho v noci v zahradní chatce, kde přespával a umlátili tak surově, že ho policie měla problémy identifikovat. Nešlo přitom o jejich první útok na bezdomovce.

Jan VESELÝ, dozorující státní zástupce /Zdroj: TN 20. 6. 2017/
Se jednalo o jistý druh zábavy a uvolnění se a získání určitého postavení v rámci sociální skupiny.

Mladíci byli nepravomocně odsouzeni na 8 a 9 let do vězení. Martina

(Visited 12 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.