Dvoutýdenní pochod lidem přiblíží svět autistů

V pondělí 2. dubna v Havlíčkově Brodě odstartovalo čtrnáctidenní Putování Nahoru a dolů od města k městu, které si vzalo za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o autismu. Na konci téměř každého dne je ve vybraném městě naplánovaná beseda o životě autistů. Zájemci mají možnost debatovat na toto téma s přítomnými odborníky nebo s lidmi, kteří mají s autismem svou zkušenost.

„Autismus není neléčitelná nemoc a člověk na spektru autismu také většinou nevypadá jako Rain Man ze slavného filmu v podání Dustina Hoffmana. Kromě těch více postižených majících vážné problémy a vyžadujících náročnou péči, jsou tu i ti téměř neviditelní,“ říká Elen Barčišová z občanského sdružení Adventor, které pečuje o děti i dospělé na spektru autismu.
„Někdy jsou velmi talentovaní, ať už v uměleckých směrech, nebo třeba v matematice. Další nejsou ničím výjimeční a mnohdy mají vážné potíže, ale přesto stojí za to poznat svět jejich očima. Potřebují jen trochu pochopení, ohleduplnosti a dostat šanci uplatnit své schopnosti v životě, tak jako každý člověk,“ doplnila Elen Barčišová. Adventor letos pořádá již šestý ročník Putování. Letošní trasa má 283 kilometrů a účastníci Putování tuto vzdálenost ujdou od 2. do 16. dubna. „Tentokrát krajem drsným i krásným zároveň – Vysočinou. Jednotlivé trasy měří okolo 25 kilometrů,“ poznamenala Barčišová.
Putování začalo 2. dubna v Havlíčkově Brodě besedou a slavnostním zahájením. V úterý již účastníky čeká zastávka v Chotěboři. Ve zdejší knihovně Ignáta Hermanna se od 17 hodin koná beseda o autismu a autistech s Putujícím Vojtěchem Bartošíkem a Radkem Čihákem. Na místě si zájemci budou moci prohlédnout nebo i zakoupit šperky a obrazy autistických výtvarníků. Další zastávkou bude Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Ostrov nad Oslavou, Velké Meziříčí, Třebíč, Moravské Budějovice, Želetava, Telč, Horní Cerekev, Pelhřimov, Nový Rychnov a Jihlava.
Podtitulem letošního ročníku je Nahoru a dolů.
„Kromě toho, že trasa vede Vysočinou a oblastmi jako jsou Žďárské či Jihlavské vrchy, tak chceme poukázat na to, že život s autismem není procházkou růžovým sadem, ale je drsný a krásný zároveň, stejně jako kraj, kterým Putování vede,“ vysvětlují organizátoři jeho význam.
Stejně jako v předchozích letech má akce i letos jednoho hlavního poutníka. Tentok rok jím bude opět Vojtěch Bartošík. „Kdokoliv se k němu může přidat a jít celou etapu nebo třeba jen kousek trasy, jak si kdo troufne. Každý, kdo se takto přidá alespoň na část trasy, dostane na památku malý dárek,“ dodala Barčišová.
Na stránkách Adventoru bude možné pomocí sledovacího zařízení vidět, kde se právě putující nacházejí, a kdekoliv se k nim připojit nebo je alespoň na cestě pozdravit.

Havlíčkobrodský deník
http://havlickobrodsky.denik.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.