Handicapovaní řidiči si zkusili jízdu na motokárách i v tatře

Arnošt Petráček z Českých Budějovic může kvůli zdravotnímu omezení řídit jen pravou rukou. Jízdu v motokáře na šestisetmetrové dráze mosteckého polygonu si ale užíval.

„Jelo se mi parádně,“ svěřil se, když mu kamarádka pomohla v cíli postavit se na nohy. Byla to jeho druhá jízda v motokáře v životě.
„Teď se mi jelo lépe, už jsem věděl, do čeho jdu,“ vysvětlil na okraji polygonu, kde na různých stanovištích trénovaly v různých vozidlech desítky handicapovaných řidičů.
Akce byla součástí projektu Řídíme to společně, který pro zdravotně postižené motoristy organizuje spolek Cesta za snem. Na polygonu, který je součástí Autodromu Most, se v neděli setkalo sedm desítek handicapovaných z celé republiky. „Jsme moc rádi, že tu můžeme být a že nám Ústecký kraj a autodrom vyšly vstříc. Našim hlavním cílem je, aby si každý vyzkoušel, jak se chová auto v krizové situaci a jak ji zvládnout,“ řekl předseda spolku Heřman Volf.
Akce se koná jen na polygonu, kde je pro motoristy vše při ruce. Loni se odehrál první ročník a pořadatelé věří, že za rok bude třetí.
Handicapovaní mají program zdarma a mohou si osahat celou nabídku polygonu. Základem je škola bezpečné jízdy s vlastními auty pod dohledem instruktorů, dále zkoušení motokár s ručním řízením, čtyřkolek, závodního simulátoru, elektromobilů nebo jízdy po závodním okruhu. Čestným hostem byl handicapovaný andorský rallye pilot Albert Llovera, známý ze závodu Dakar, který vozil návštěvníky ve speciální tatře.
Akci si pochvaloval i vozíčkář Pavel Fridrich z Plzeňska, člen Motoklubu vozíčkářů ČR. „Můžeme si tu díky sponzorům zkusit zdarma všechny atrakce,“ uvedl. Autodrom navštěvuje jako divák při závodech trucků, ale pro každoroční nával si ještě nikdy nezkusil místní čtyřkolku. Na akci spolku Cesta za snem si svůj sen konečně splnil. „Je to pecka. Jezdil bych na ní každý den. Pro nás jsou to vlastně nohy,“ zhodnotil první jízdu na čtyřkolce, která je ideální pro obtížný terén, kam se vozíčkáři obvykle nedostanou.
Terénní motorový vozík pro invalidy, jak se také čtyřkolce říká, je automat, má ruční ovládání a přední náhon, což ale podle Fridricha vyžaduje zkušenosti, aby stroj řidiče nepřevrhl. „Každou chybu to trestá,“ dodal motorista, který vyzkoušel i motokáry. První kolo si oťukal, vyzkoušel brzdy a náklony a pak si už užíval adrenalin.

MARTIN VOKURKA
Chomutovský deník
http://www.chomutovsky.denik.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.