Kino Moravia už se mění na komunitní centrum

Od poloviny května do konce srpna příštího roku se bývalé kino ve Smrtelné ulici v Třebíči promění ve staveniště. Rekonstrukcí a přestavbou budovy vznikne komunitní centrum pro sociální, vzdělávací, kulturní a zájmové aktivity.

Po přestavbě budou uvnitř místnosti pro jednotlivé komunitní aktivity, z velkého kinosálu vznikne víceúčelový sál, který se bude dát v případě potřeby jednoduchým opatřením rozdělit až na čtyři menší sály.
Centrum bude bezbariérové, radnice tam chce přestěhovat i kancelář centra pro zdravotně postižené z Komenského náměstí, kde jsou stávající prostory právě kvůli nedodržení bezbariérovosti nevyhovující. K dispozici budou i další služby sociálního poradenství.

KAVÁRNA PRO VŠECHNY

Komunitní centrum bude sloužit seniorům, matkám s dětmi, ohroženým dětem a mladistvým, dlouhodobě nezaměstnaným, případně osobám ohroženým na trhu práce i zdravotně postiženým. Pro osvojení pracovních návyků dlouhodobě nezaměstnaných bude v bývalém kině vybudována nekomerční kavárna jako pracoviště sociální rehabilitace, přístupná všem, nejen návštěvníkům komunitního centra. Uživatelům bude k dispozici také komunitní cvičná kuchyně, výtvarná i rukodělná dílna, knihovna s čítárnou, sdílená učebna a například také hudební zkušebna.
V prvním patře bude chodba sloužit jako společenská galerie, kde se mohou prezentovat třeba výtvory z výtvarných a rukodělných činností.

CVIČNÁ KUCHYŇ

„Komunitní kuchyň může sloužit k různým výcvikovým programům, podporujícím tradice i mezigenerační soužití, předávání tradičních receptů mezi seniorkami a mladými maminkami, pořádání různých tematických kurzů i jako předstupeň cvičného místa v kavárně,“ uvedla místostarostka města Marie Černá (Třebíč můj domov).
Přestavba bývalého kina bude stát 42,3 milionu korun, z toho sedmnáct milionů bude hrazeno z evropských fondů prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu. Centrum bude provozovat město Třebíč, bude spadat pod odbor sociálních věcí.
„Vzhled exteriérů zůstane v maximální možné míře zachován,“ slíbila mluvčí radnice Irini Martakidisová. V kině, které postupně měnilo název od Moravie, přes Stadion, Svět, Sputnik a po revoluci znovu získalo název Moravia, byl poslední film promítán v roce 2006.

LUDĚK MAHEL
Třebíčský deník
http://www.trebicsky.denik.cz/

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.