Ve městech chybí zejména bezbariérové přístupy

Svaz zdravotně postižených Rakovník nabízí svým klientům program plný výletů i přednášek.

Rakovnicko – Zdravotně postižení občané tvoří nemalé procento obyvatel. Jejich život je, ale oproti životu zdravého člověka komplikovaný. Tito lidé si musejí zjistit před tím, než se vydají na úřad nebo za zábavou, jestli je tam bezbariérový přístup nebo třeba místo k sezení.

Bezbariérovost prostřední na okrese hlídá třeba Svaz zdravotně postižených Rakovník. Co se týká chodníků a přechodů, je situace podle předsedkyně svazu Drahomíry Šindelářové docela dobrá, i když je stále co zlepšovat. Největší problém je pro tělesně postižené asi v centru měst. Například na rakovnickém náměstí jsou vysoké obrubníky, které se špatně překonávají a většině obchodů chybí bezbariérový vstup. „Aktuálně řeším s radnicí situaci v poliklinice v bývalém Unzu. Není tu výtah a zdravotně postižení lidé se sem těžko dostávají,“ vysvětlila Drahomíra Šindelářová.

Svaz zdravotně postižených Rakovník nabízí handicapovaným lidem pomoc i v dalších sférách. Navíc nepůsobí pouze v Rakovníku. Své pobočky má i v Novém Strašecí, v Kněževsi, v Senomatech a ve Zbečně.

„Pořádáme výlety a zájezdy. Nejrůznější kurzy a přednášky,“ přiblížila Drahomíra Šindelářová.

Svaz mohou navštívit všichni zdravotně postižení z celého okresu. „Nejvíce členů máme ve věku šedesát až osmdesát let. Ale chodí k nám i třicetiletí,“ podotkla předsedkyně svazu.

Výlety, které svaz pořádá, jsou vždy plně obsazeny. Například v dubnu pořádal svaz zájezd do Kutné Hory. V květnu vyrazil do Poděbrad, kde výletníci absolvovali i vyjížďku lodí. Program je připravený na celý rok. Pravidelně ve svazu pořádají také přednášky. Ta nejbližší bude 22. května v zasedací místnosti svazu a bude o zdraví v rodině.

Mimo zájezdů a přednášek zajišťuje svaz také poradenství. Rovněž zde pomáhají lidem s postižením vyřídit si například žádosti na úřadech. „Spolupracujeme s úřadem práce a s městem Rakovník a lidem pomáháme při jednání s úřady,“ vysvětlila Šindelářová. Naposledy například pomáhali jedné matce sepsat žádost o příspěvek na tělesně postižené dítě. Ve svazu si také lze zapůjčit zdravotní pomůcky, jako jsou vozíky nebo chodítka.

Půjčovna kompenzačních pomůcek je od letošního roku nově také v Novém Strašecí. Tu provozuje Nadační fond Umění doprovázet, který patří již dvanáct let mezi významné podporovatele českých hospiců a hospicové péče v České republice. „V rámci našeho odborného poradenství pro terminálně nemocné, jejich rodiny a blízké se velmi často setkáváme s dotazy, které se týkají právě možnosti zapůjčení kompenzačních pomůcek, jež pomáhají zkvalitnit péči o těžce nemocného člověka v jeho domácím prostředí,“ podotkla zakladatelka fondu Hana Haráková s tím, že o tyto pomůcky je velký zájem a ne vždy jsou okamžitě k dosažení. „Rádi bychom přispěli ke zlepšení této situace, a proto jsme od února tohoto roku zprovoznili půjčovnu, kde nabízíme řadu pomůcek, které pomáhají předcházet různým komplikacím,“ dodává zakladatelka.

RENÁTA FRYČOVÁ
Rakovnický deník
http://www.rakovnicky.denik.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.