Zima končí. I pro jezdce monoski

Tento víkend už na některých střediscích možná bude poslední šance si zalyžovat. To zarmoutí milovníky monoski (na obrázku).

Lyžování vozíčkářů už u nás začíná být běžným sportem. Například v Jeseníkách si dnes zkoušely jízdu na sněhu děti po mozkové obrně, a to na speciální konstrukci, tzv. monoski.

Lékaři se shodují, že handicapovaným pobyt na lyžích nejen pomáhá psychicky, ale také posiluje jejich fyzickou kondici.

Nikola a Tereza prodělaly dětskou mozkovou obrnu a dnes jsou upoutané na vozík. Lyžování ale milují, a tak se svými učiteli sjíždějí kopec vsedě na jedné lyži.

Při jízdě z kopce ovládá vozítko učitel. Pokud se s dítětem sladí, stačí řídítka jen přidržovat. Na nerovnosti reaguje monoski podobně jako obyčejné lyže. Pokud například vjede do hlubokého sněhu, vázání se vypne.

Nikola je schopná si hlavou a trupem vypomoci tak, že ji trenér v zatáčce jen stabilizuje.

Nikola říká, že takto lyžuje od páté třídy. „Je to úplně super,“ prohlašuje nadšeně.

Pro postižené děti je jízda na monoski velkou zábavou. Zároveň je důležitá pro jejich psychiku. Dodává jim pocit svobody a posiluje sebevědomí.

Jezdí se i mezinárodní soutěže

Například uplynulý víkend se ve švýcarském Veysonnaz konalo mezinárodního mistrovství Švýcarska, kde bojovali i tři čeští vozíčkáři. Nejúspěšnější byl Pavel Dvořák, který byl třetí v obřím slalomu z 11 závodníků.

Pro ty, kdo si chtějí tento sport zkusit a naučit se lyžovat se v Česku pořádají týdenní i víkendové kursy.  Orientačně stojí kolem 2 500 Kč na den, je možné získat slevu, někdy i výraznou, kterou umožňují sponsorské dary organizacím, jež tyto kursy pořádají.

Samotné monoski stojí od asi 40 tisíc kč u české provenience do 75 tisíc a více u  zahraniční produkce. Před sociální reformou bylo možno získat významný příspěvek od státu, dnes již byl ale zrušen a zájemce si musí vše hradit ze svého.

invArena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.