Spolek chystá speciální školku pro autistické děti

Unikátní mateřská škola, jež nemá v republice obdobu, se otevře od letošního září v Cerhenicích. Speciální soukromá školka, která je již registrovaná v rejstříku ministerstva školství, se bude jmenovat ABA školka a jejím zřizovatelem je spolek Vulnus curare.

Cerhenice – Školka se bude specializovat na děti s autismem, mentální retardací, lehkou mozkovou disfunkcí a různými logopedickými vadami. „Budeme pracovat systémem ABA, který je ve světě velmi úspěšný, bohužel u nás je tato metoda velmi málo rozšířená, a pokud někde ano, bývá těžko dostupná a finančně velmi náročná,“ říká předseda spolku Marek Semerád.

Každé dítě bude mít od certifikovaného ABA terapeuta z ABA centra Praha konkrétní individuální plán, podle kterého bude asistent pedagoga s dítětem pracovat.“Budeme mít tři malé třídy po pěti až sedmi dětech a věříme, že jim dokážeme významně pomoci.

Aplikovaná behaviorální analýza je způsob, jak rozvíjet schopnosti dětí s autismem, hlavně jde o rozvoj komunikačních schopností a potlačení nevhodného chování. Pod tím si lze představit prakticky cokoli, od situace, kdy dítě kouše spolužáky či rodiče až po to, že v těžších případech například bouchá hlavou o zeď,“ popsal předseda.

Mateřská škola bude podle jeho slov umožňovat na přání rodičů i jiné terapie. „Ze zkušenosti víme, že nemalému počtu dětí s autismem pomáhá také speciální dieta s vyloučením lepku, mléka a kaseinu. Děti tedy, pokud o to budou rodiče stát, dostanou ve školce speciální stravu,“ vysvětlil Marek Semerád.

CÍL ŠKOLKY

Cílem zakladatelů speciální mateřské školy je dopomoci postiženým dětem do stavu, kdy budou schopné s asistentem absolvovat běžnou školní docházku.

„Nicméně co nejdříve bychom rádi otevřeli první stupeň ABA školy, aby děti z naší školky měly možnost pokračovat ve školní docházce ve specializované škole,“ poznamenal předseda.

Kolínský deník
http://www.kolinsky.denik.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.