Vozíčkáři v lese? Sveze je vynález z Brna

Toulání po loukách, lesích či polních cestách už nemusí být pro tělesně postižené lidi nesplnitelný sen. Tvrdí to student Vysokého učení technického Adam Dolinský, který se svým týmem stojí za projektem Bikedoo, přeměnou invalidního vozíku na elektrickou tříkolku schopnou jezdit v terénu.

Nápad na připojení dalšího velkého kola, řídítek a pohonu před běžný vozík pro postižené vznikl před dvěma lety. „Původně s tím přišel táta a jeho kamarád. Já jsem se přidal později. Nyní se tím zabývá pětičlenný tým,“ popsal vývoj Dolinský.
Vynález vývojáři testují v České republice i v zahraničí. „Byli jsme v Dubaji, kde jsme se zúčastnili atletických závodů vozíčkářů,“ doplnil Dolinský. S projektem pomáhá několik neziskových organizací. „Usilujeme o to, aby se lidé na vozíku seznámili s tříkolkou, která jim pomůže v pohybu,“ vysvětlil Pavel Zbožínek z nadačního fondu Emil, který pomáhá hendikepovaným sportovcům.
Na vozíku přeměněném na elektrickou tříkolku se už svezla Barbora Štěpánková.
„Po rovině se jelo dobře.
Jakmile jsem se však potkala s kamarády a zastavila v kopci, nemohla jsem se znovu rozjet,“ svěřila se.
Tým vývojářů se snaží získat peníze na další vývoj. „Tříkolku testujeme s lidmi. Máme v hlavě další nápady, ale potřebujeme si na ně vydělat,“ upřesnil Dolinský.
Zařízení na přeměnu vozíku na tříkolku nyní stojí sto padesát až sto osmdesát tisíc korun. Její tvůrci pracují na tom, aby cenu snížili.

ONDŘEJ VACULÍK
Brněnský deník
http://brnensky.denik.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.