Opožděné dotace pro sociální programy

Až o 3 měsíce se zdrželo schvalování dotací pro seniorské organizace nebo program Rodina. Dohromady je to necelých 120 milionů korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí se hájí tím, že muselo provést nutné kontroly. Kvůli tomu jsou ale v nejistotě firmy, které zaměstnávají zdravotně postižené.

reportáž Česká televize

redaktorka
Ročně sem do klubovny mateřského centra na pražské Kampě přijde na 1500 dětí. 11 let nabízí hlídání a kroužky, zaměřují se také na prevenci, aby se rodiny nedostaly do problémů.

Barbara ŠABACHOVÁ, ředitelka Komunitního a mateřského centra Kampa
Je to vlastně místo, kam oni můžou jít a kde se socializujou poprvý ty děti, poznají se se stejně starýma dětma, protože jinak se to stane potom až ve školce.

Některá takováto centra už 3 měsíce čekají na peníze z dotačního programu Rodina, který vypisuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Pro některá z nich jde navíc o jediné peníze, které mají na fungování a provoz.

Ruth KOLÍNSKÁ, prezidentka, Síť pro rodinu
Je to jediný program, kam je možno čerpat a nějaké malé částky získávají centra třeba od obce.

redaktorka Peníze jim přišly až tento týden. Podpořeno bylo zhruba 280 projektů.

Jana MALÁČOVÁ, ředitelka odboru rodinné politiky a politiky stárnutí MPSV
Bohužel došlo ke zpoždění procesu toho národního dotačního titulu Rodina, a to z důvodu zejména kontrol těch národních dotací

redaktorka: Vyrozumění nedostaly stále některé firmy, které zaměstnávají handicapované. Na Liberecku teď jedna propustila 90 lidí. Bez příspěvků společnost po 10 letech zkrachovala.

zástupce zkrachovalé firmy
My bychom nebyli schopni přežít zhruba týden, doplácíme zhruba, já nevím, 50 korun na hodinu práce z těch příspěvků.

redaktorka
Podobný problém řeší zhruba sedmdesátka dalších firem. Zaznělo na sociálním výboru ve sněmovně. Potíže letos nastaly s novým metodickým pokynem.

Hana POTMĚŠILOVÁ, předsedkyně spolku Revenium
Neví dodneška, byť měli už za první kvartál mít vyplacené veškeré příspěvky na zdravotně postižené zaměstnance, co mají dokládat, jak mají dokládat.

Vladimír ŘEPKA, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí
Ta metodika je zpřesněná, úřady práce aktivně se všemi zaměstnavateli komunikují.

redaktorka
Na trhu práce je aktuálně přes 3 tisíce zaměstnavatelů, kteří požádali o příspěvek na zaměstnávání handicapovaných. Úřad práce zatím neuvedl, kolika vyhověl. Nový šéf resortu Petr Krčál se chce tématem zabývat.

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.