Vozíčkáři mohou navštívit Černému jezero

K Černému jezeru na Šumavě začal jezdit turistický vláček. Doprava tu byla obnovena téměř po třiceti letech. Na vybraných šumavských trasách dosud jezdili jen kočí s koňským spřežením. Služba usnadní pohyb po národním parku hlavně turistům s dětmi a handicapovaným návštěvníkům. Pro ně už v minulosti vznikl projekt Dostupná Šumava.

reportáž Česká televize

Cesta ze Železné Rudy trvá víc než hodinu. Souprava poháněná zemním plynem jede asi dvacetikilometrovou rychlostí a kolem Špičáku teď bude vozit turisty třikrát denně.

Michal ŠNEBERGR, starosta Železné Rudy /ODS/
Hlavní je to, že se tam dostanou i vozíčkáři, pro vozíčkáře je to zdarma, je tam specielní najíždějící rampa.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Na trase má vláček čtyři zastávky. Poslední je u Černého jezera. Sem jezdil autobus už v padesátých letech a turisty sem vozil až do roku 1989. Před osmi lety tady zkoušela radnice autobusovou linku obnovit. Kvůli financování ale vydržela měsíc. Navíc jsou tu pro autobus úzké cesty. Do vláčku se vejde asi šedesát turistů. To je o patnáct víc než v klasickém autobus. V hlavní sezoně vyráží navíc i kočí s kočáry, třeba k vodopádu na Bílé strži. Na řadu oblíbených míst ale stále vedou jen cyklistické trasy nebo stezky pro pěší. Doprava je tak vyloučena třeba na Březník u Modravy.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Doprava do nejatraktivnějších míst je navíc omezena do poloviny září, především kvůli ochraně přírody.

(Visited 10 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.