Ministr chce pro resort sociálních věcí sehnat 10 miliard navíc

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) chce pro svůj resort na příští rok sehnat minimálně deset miliard korun navíc. Hlavními argumenty, se kterými finance kvůli rozpočtu na rok 2019 zhruba za tři týdny osloví, bude žádost o 4,5 miliardy na platy ve veřejné sféře, čtyři miliardy na zvýšení rodičovského příspěvku a miliardu na sociální služby.

Podle dřívějšího vyjádření Krčála chybí jeho resortu v návrhu rozpočtu na příští rok zhruba 13 miliard korun. Nároky, které v neděli vyslovil předseda ČSSD Jan Hamáček, jsou podle Krčála hlavní, může jich ale být víc. Formulovat souhrnný požadavek označil Krčál tři týdny před jednáním s ministerstvem financí za předčasné. Krčál se resortu ujal po ministryni Jaroslavě Němcové (ANO) na konci června.
Na vrub ministerstva práce a sociálních věcí jde tradičně téměř polovina výdajů státního rozpočtu. Podle schváleného návrhu rámce rozpočtu na příští rok by ministerstvo mělo získat přes 633 miliard korun. To je o 41,4 miliardy více ve srovnání se schváleným rozpočtem na letošní rok.
Vláda v návrhu, který musí sněmovně předložit na konci září, například počítá se zvýšením základní výměry důchodů z devíti na deset procent průměrné mzdy a pro důchodce od 85 let se zvýšením důchodů o tisícikorunu.

Pražský deník
http://www.prazsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.