Došlo u mě ke zhoršení zdravotního stavu. Mám nárok na zvýšení ID?

Dotaz:
Měl bych prosbu nebo dotaz. Jsem ID. Pobírám důchod III. stupně ve výši 8335 Kč. Byl jsem oboustranně amputovaný v bércích a nyní mi díky zhoršení zdravotního stavu byla amputovaná pravá noha ve stehně. Můžu žádat o zvýšení invalidního důchodu? (Pracuji 14 let u jedné firmy.) Má na to práce vliv? Potažmo mám nárok na zvýšení ID?

Odpověď:

Na zvýšení invalidního důchodu bohužel nemáte nárok. Třetí stupeň je totiž ten nejvyšší možný.

Ani to, že při pobírání invalidního důchodu pracujete, tudíž odvádíte peníze na sociální pojištění, nemá na současnou výši ID vliv, protože sociální systém v ČR je bohužel nastaven velice nespravedlivě. Pokud Vám byl jednou invalidní důchod vypočítán v nějaké výši, nemáte možnost si ho nijak navýšit, kromě plošných valorizací důchodů, které se týkají každého důchodce.

To, že máte zaměstnání se zhodnotí až ve chvíli, kdy budete přecházet do starobního důchodu. V takové situaci si zažádejte o přepočet důchodu a bude Vám navýšen. Dříve bohužel není možné takový přepočet udělat.

Jiří Marek
invArena

Komentáře:

  1. PAVLA napsal:

    Dobrý den. Prosím ráda bych věděla co mě asi bude dále čekat. Mám již svůj starobní důchod, ale žádala jsem o příspěvek na péči, ale bylo mi sděleno že jsem osoba se středně těžkou závislostí, ale přiznali mi pouze průkaz TP, který je mi na nic. Nemohu už si ani dojít nakoupit, pořádně uvařit / a to mám diety / sama bez pomoci nemohu z vany, ani pro léky nebo nikam nic vyřídit. za vše si musím platit. Je to tím, že nemůžu déle stát a nedojdu už pomalu ani tal 60 metrů. Trvá to již přes dva roky a stále se to rychle zhoršuje, nejen že nemohu na nohu, ale už mě dělají problémy i pohyby pravé ruky.Dle MR – Schmorlovy uzly-mohutný na krzcí plotně Zh 12, L4/5:změny signálu charakteru MODIC II: normál. homepoetic. kostní dřen se mění ve žlutou tukovou dřen – což je důsledek ischemace dřeně. L3/4: mediální protruse disku až lateroforaminální vlevo – zde až herniace (až 7 mm) a zároven artrosa intervertebr. kloubu vlevo, vede k zůžení foramina. L4/5. stp.levstr. hemilaminectomii, s přitažením durál. vaku k operované straně. Výsledky z MR jsem opsala přesně podle Zprávy.Nyní by mě zajímalo jaký by měl být postup další lečby. Děkuji.Pavla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.