Pacientům po úrazu míchy pomůže nový trenažér

Spinální jednotka krajské nemocnice má rehabilitační pomůcku jako první v ČR.

Liberec – Před několika lety se poranil při nočním lyžování. Lékaři ho dali dohromady, ale na nohy ho znovu postavit nedokázali. S poraněnou míchou si ani dnešní zázračná medicína neporadí. Dnes Heřman Volf staví na nohy druhé. Ze svého vozíku a s pomocí rehabilitačního trenažéru, který simuluje jízdu na handbike, čili kole, které se řídí a pohání rukama. Vyvinula ho parta lidí, kteří si říkají Cesta za snem. Jeden z prvních věnovali spinální jednotce Krajské nemocnice v Liberci. Právě tam se o pacienty po úrazech páteře a s poškozením míchy starají. Novinka jim pomůže vrátit nejen fyzičku, která je po týdnech a někdy dokonce i měsících na lůžku potřeba k obsluze vozíku, ale i potřebné sebevědomí.

„Jde o komplexní pomůcku. Může se stát i prvním impulzem k tomu, aby se lidé v nové situaci začali věnovat něčemu, co dá jejich životu nový smysl,“ vysvětluje primář spinální jednotky Jan Pazour. „Jistě, existují různé trenažery, které pomáhají ke svalové či dechové rehabilitaci, ale člověk se přitom dívá do chodby nebo do zdi. Tady vidíte krajinu. Musíte zdolávat různé terény. Vidíte, jak se postupně zlepšuje vaše kondice a rehabilitace vás začne bavit a motivovat,“ popisuje Heřman Volf. Muž, který se před lety sám znovu vracel do života na spinální jednotce.

„Většina lidí z naší party si taky prošla pobytem na spinální jednotce a potom v rehabilitačním ústavu. Teď nastal čas jim to vrátit. Vyvinuli jsme první handbike trenažér vůbec a snažíme se je dodávat tam, kde jsou nejvíc potřeba,“ přibližuje muž, který stál třeba za vznikem známého handy kvadriatlonu v Bedřichově.

PROJET SE PO ALPÁCH

Sestrojil přístroj, který je vybaven aplikací, díky níž si vozíčkáři mohou vybrat trasu a tu v rámci rehabilitace zdolávat. „Projet“ se tak mohou třeba rodnou obcí na Křivoklátsku nebo po Alpách. „Aplikace nabízí stovky naprosto reálných tras po celém světě. Některé vznikaly i tak, že jsem si na svůj handbike přidělal kameru a přes GPS snímal cestu,“ říká Volf, který se svým kolem na ruční pohon zdolal i vrchol Sněžky.

Lidem, které úraz trvale připoutal na vozík, tak pomůcka nejen zvýší kondici, ale může je zavést i tam, kam by se třeba nikdy nepodívali. „Kdo může říct, že se na kole projel po Central Parku,“ dodává Volf.

Novou pomůcku vítá i Alois Serbus, který na spinální jednotce v Liberci pracuje jako instruktor soběstačnosti. Sám vozíčkář, který spolu s lékaři učí lidi po úrazu znovu žít. „Nic takového jsme tu neměli. Kdo si chtěl vyzkoušet handbike, tak jedině přes Centrum Paraple nebo speciální sportovní kluby,“ líčí třicátník, který je na vozíku od svých jednadvaceti. Dnes ujede na „ručním kole“ denně i 30 kilometrů. „Člověk, který se po úrazu ocitne na vozíku, neví, že něco takového vůbec existuje,“ říká.

Na spinální jednotce liberecké nemocnice je v současné chvíli 15 pacientů. Na trenažéru mohou rehabilitovat ti, kteří překonali dýchací nebo neurologické potíže a mohou se už posadit. Podle primáře oddělení Jana Pazoura jde aktuálně o polovinu z nich.

SPINÁLKA SLAVÍ 15 LET

Spinální jednotka vznikla v krajské nemocnici v Liberci před 15 lety a patří k pouhým pěti v České republice. Po těžkém úrazu se sem lidé dostávají z traumatologie či ARO. Tam jim lékaři zachránili život, tady je znovu učí žít. „Jde o první zařízení, kdy si pacient začne uvědomovat, že to nebude otázka týdnů,“ říká primář Pazour.

Ročně sem přijmou kolem 140 pacientů z celých severních Čech. Zařízení slouží pacientům nejen z Libereckého, ale i Ústeckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Zdaleka tu nekončí jen lidé po autohaváriích a skocích do vody, což byla kdysi jedna z nejčastějších příčin poškození míchy. „Věk i spektrum pacientů se mění. Tím, jak se zvyšuje péče, přibývají i starší pacienti s chronickým onemocněním,“ dodává primář.

„Trenažér může být také prvním impulzem k tomu, jak dát životu po úrazu nový smysl.“

JANA ŠVECOVÁ
Liberecký deník
http://www.liberecky.denik.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.