Absolutně vyhrál Martin Biháry

Siláci s handicapem dorazili do jihočeské metropole, kde změřili síly v MČR 2018.

České Budějovice – „Je to vrchol sezony pro většinu z nich, pro Martina Biháryho je tento závod dokonce přípravou na mistrovství světa,“ upozornil ředitel 1. Centra zdravotně postižených Jihočeského kraje Jiří Smékal. Mistrovství České republiky se konalo v benchpressu, uspořádáno bylo pro sportovce se zrakovým, tělesným a intelektuálním postižením.

Pořadatelem bylo právě 1. CZP Jihočeského kraje. „Pro kategorii kvadruplegiků používáme multipress, který těmto silákům umožňuje účast.“ Zrakově postižení sportovci používají vzpěračskou lavici a mají při pokusech nohy dole, vzpěrači s tělesným postižením využívají širokou lavici a nohy mají natažené a připásané popruhem k široké lavici.

Absolutním vítězem MČR se stal Martin Biháry se zrakovým postižením ve váhové kategorii do 90 kg. Vytlačil činku o váze 162,5 kg a získal s wilks přepočtem 106,6965 bodů. Druhý skončil Leoš Parfus s tělesným handicapem ve váh.kat. 107+ s výkonem 170 kg a se ziskem 97,3722 bodů. Na třetím místě zakončil soutěž Karel Schoř s tělesným postižením do 82,5 kg s pokořením činky o váze 142,5 kg a ziskem 96,8301 bodů.

„Martin Biháry se zrakovým postižením odlétá v listopadu na mistrovství světa v benchpressu zrakově postižených sportovců do Egypta- Luxoru, kde bude obhajovat už poosmé titul mistra světa,“ dodal Smékal.

Nejstarším ze všech byl Karel Schoř. „Závodí i se zdravými.“ Chystá se do Trnavy, kde bude na MS WUAP (RAW) v kategorii Masters (60-65 let). „Chce minimálně vyrovnat svůj vlastní světový rekord v pozvedu dvě stě kilogramů v kategorii do 82,5 kilogramů,“ říká Smékal.

Mezi vzpěrači s intelektuálním postižením zvítězil Adam Šohájek do 97 kg výkonem 105 kg a v kategorii sportovců s kvadruplegií Matěj Havel do 49 kg. „Vytlačil činku o váze pětašedesát kilo.“

Všichni jsou členy 1. CZP JČ a svými skvělými výsledky přispěli k letošním oslavám 25. výročí založení této neziskové organizace.

Sportovci si zasloužili diplomy, medaile a věcné ceny z Budějovického Budvaru, n.p. Vyhlášeny byly i výsledky Poháru ČR, medailisté obdrželi poháry, na které přispěla zdravotní pojišťovna MVČR.

„Byl bych rád, kdyby se této disciplíně věnovalo více sportovců, ale je to sport opravdu náročný nejen pro ně, ale také pro trenéry a jednoduché není ani speciální vybavení,“ sdělil trenér a organizátor MČR Jiří Smékal.

KAMIL JÁŠA
Českobudějovický deník
http://ceskobudejovicky.denik.cz/

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.