Vybírají Aničce na plošinu

Zdvihací zařízení v domě odlehčí rodičům malé vozíčkářky. Sbírku doprovodí sportovní i kulturní akce.

Litoměřice – Celkem 60 tisíc za 10 dní. Tolik peněz poslali od Nového roku lidé na plošinu pro 10letou Aničku Hrdinovou. Mladá vozíčkářka z Tylovy ulice má po problematickém porodu dětskou mozkovou obrnu a odmalička bojuje s pohybovým handicapem. Pro její rodiče přestává být únosné nosit 30kilovou čtvrťandu ze ZŠ Boženy Němcové z bytu v patře domu dolů a pak zpátky ze školy.

Sbírku na plošinu, která jim vytrhne trn z paty, inicioval nově vzniklý Nadační fond BigMat. Do cílové částky chybí ještě přes sto tisíc.

O plošině pro postiženou dceru rodiče tří dětí z Litoměřic uvažovali už delší dobu. Poslední z nich se jim narodilo před 10 měsíci, porod byl přitom velmi rizikový pro holčičku i maminku.

„Když to řeknu na rovinu, s definitivním rozhodnutím o plošině jsme čekali na to, jak vše dopadne,“ přiznala Hana Hrdinová.

Plošinu do domu nainstaluje společnost Vecom, s níž spolupracuje i nejznámější český herec na vozíčku Jan Potměšil. „Jednu plošinu už v Litoměřicích instalovali v domě nad horním nádražím,“ podotkl Aniččin tatínek Martin Hrdina. Plošinu zaparkují na schodech do sklepa. „Dcera ji bude řídit ovladačem. Když přijede ze školy, sklopí ji a pak na ni vyjede po vodící tyči rámující schodiště až domů,“ popsal tatínek.

SOUSEDÉ TO SCHVÁLILI

Zařízení omezí sousedy v chůzi jen tehdy, když Anička pojede. Hrdinovým jeho instalaci vlastníci bytů schválili na shromáždění v prosinci 2017. „Všichni přítomní s tím souhlasili. Podle většiny bude plošina přidanou hodnotou domu,“ poznamenal Hrdina. Zařízení přijde na 570 tisíc plus něco za úpravy u sklepa. Hrdinovi na to mají 400tisícovou dotaci od úřadu práce, zbývá tedy vybrat 170 tisíc korun.

Nadační fond BigMat rozjel tříměsíční kampaň pod patronátem Vratislava Baudlera z litoměřické pobočky stavebnin BigMat B+D a iniciativy Strollering s Luckou. Její součástí bude i několik sportovních a kulturních benefičních akcí – 15. února budou na plošinu pro Aničku vybírat na mači s Plzní lovosičtí házenkáři, o tři dny později při hokejovém zápase s Českými Budějovicemi litoměřičtí Kališníci.

Už 29. ledna se na Střeleckém ostrově chystá benefiční závod pro aktivní rodiče běhající s kočárky. „Jako zátěž bych si místo svého dítěte ráda vzala Aničku, pokud bude ochotná se mnou běhat,“ plánuje jedna z patronek kampaně Lucie Baudlerová. Dívku budete moci podpořit i nákupem v Květinách z pasáže na Mírovém náměstí, a to 8. března při Mezinárodním dni žen. Sbírku završí koncert v kostele Všech svatých v rámci festivalu pěveckých sborů Litoměřická notička 4. dubna.

Od toho momentu potrvá instalace zařízení měsíc nebo dva. „Vysvědčení by si už Anička mohla přivézt na plošině,“ usmál se Martin Hrdina. Zařízení neodlehčí jen rodičům. „I když to nedá znát, je jí asi nepříjemné, když ji někdo z nás při přenášení víc zmáčkne,“ míní tatínek. Na nové plošině se sice Anička nepožene rychlostí světla, ale bude to další krok k její samostatnosti.

S větrem ostatně dívka může dál závodit na svém oblíbeném handbiku, který jí loni věnovala organizace Černí koně. Ti speciální kolo na ruční pohon pro handicapované děti vyrábějí i popularizují. „Jezdím s ním na dopravním hřišti v Jiráskových sadech i po samotném parku,“ líčí Anička Hrdinová. Když to prý rozjede, ani táta jí nestačí.

Zájemci mohou přispět rovněž na č. ú. 1157092740277/0100, var. symbol 201901. S dívčiným příběhem se můžete seznámit na www.nfbigmat.cz.

JAROSLAV BALVÍN
Litoměřický deník
http://www.litomericky.denik.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.