Bydlení pro postižené? Zde je nestavte

Ve Svitávce má vyrůst chráněné bydlení pro mentálně postižené muže. Část obyvatel proti tomu protestuje. Obávají se, že klienti mohou být nebezpeční.

Svitávka – V ulicích Svitávky se před časem objevily letáky, ve kterých anonymní autor varuje před chráněným bydlením pro mentálně postižené muže. Podle pisatele budou klienti zařízení nebezpeční svému okolí. „Tito muži mají myšlení dětí v předškolním věku, ale tělo a sexuální potřeby dospělých. Každý z nich užívá silnou medikaci, když si ji nevezme, tak hrozí riziko pro všechny v jeho okolí,“ píše se v letáku, který si v lednu mohli přečíst obyvatelé Svitávky.

Stavba chráněného bydlení pro mentálně postižené se tak stala tématem číslo jedna nejen v městysu, ale i na sociálních sítích. Vznikl i speciální web. Na něm jeho autoři svitávecké radnici vyčítají, že o projektu, který se připravuje od roku 2015, neinformovala dostatečně.

„Nedávno se podařilo prolomit mlčení, i díky výzvě občanů zastupitelům. V té někteří spoluobčané vyjadřovali své obavy a otázky k projektu chráněného bydlení. Tyto dotazy však i nadále zůstávají nezodpovězené,“ uvedli autoři webu Pavel Vrána a Jiří Bireš.

Podle starosty Svitávky Jaroslava Zoubka jsou informace o stavbě chráněného bydlení veřejně přístupné od začátku. Nedávno také vznikla pracovní skupina, která se projektem zabývá. Obavy obyvatel z klientů zařízení nesdílí. „Jsem zklamaný a je mi to líto, že až takové je uvažování některých lidí. Nechápu to,“ reagoval.

Chráněné byty ve Svitávce plánuje postavit Jihomoravský kraj pro klienty svého zařízení Paprsek ve Velkých Opatovicích. Půjde o dva domky, ve kterých najde nové místo pro život dvanáct lidí.

„Není pravda, že naši klienti nejsou zvyklí na pohyb po obci, někteří chodí sami, někteří s personálem, protože by mohli špatně odbočit a ztratit se, nedomluvili by se v obchodě nebo na úřadě. Nejsou nebezpeční,“ ujistila ředitelka Paprsku Marie Wetterová a dodala, že chráněné bydlení pro klienty tohoto zařízení bez problémů od roku 2017 funguje i přímo ve Velkých Opatovicích.

„Máme dva byty v běžné bytové zástavbě. V každém bytě spolu bydlí čtyři uživatelé, společně hospodaří a starají se o domácnost. Někteří jsou již v důchodovém věku, ti mladší chodí do práce,“ podotkla Wetterová.

Chráněné bydlení pro klienty s mentálním postiženém funguje už několik let bez problémů i na jiných místech regionu, například v Blansku-Klepačově nebo v Boskovicích.

Chráněné byty
– Ve Svitávce se plánují dva domy chráněného bydlení pro mentálně postižené.
– Místo pro život v nich najde dvanáct klientů krajského zařízení Paprsek z Velkých Opatovic.
– Obyvatelé Svitávky se obávají, že klienti mohou být nebezpeční.
– Tvrdí, že je radnice o chystaném projektu málo informovala.

MICHAL ZÁBOJ
Blanenský deník
http://blanensky.denik.cz/

(Visited 6 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.