Strašák černého kašle je zpět. Očkovat se dá už v těhotenství

photo on Flickr

Nemocnost má celostátně vzestupný trend. Nejlepší způsob ochrany malých dětí je očkování matek během těhotenství

Olomoucký kraj – Černý kašel, který děsil naše prababičky, je zpátky. Nárůst hlášených případů v populaci je spojen se zvýšenou nemocností nejmenších dětí, včetně hospitalizace, a komplikacemi spojenými s onemocněním. Chránit je přitom mohou maminky už během těhotenství – ještě před tím, než jejich potomek ve třetím měsíci života absolvuje povinné očkování. Těhotné ženy však o této možnosti očkování proti černému kašli moc nevědí.

„V Olomouckém kraji jsme vloni zaznamenali 24 případů černého kašle, z toho u dětí do jednoho roku tři,“ sdělila ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová. Jde o případy, kdy nemocný přišel k lékaři a laboratoře u něj následně potvrdily toto onemocnění. Ve skutečnosti může být číslo mnohem vyšší.

Nejde o alarmující počty, v minulých letech bylo v Olomouckém kraji nemocných pertusí i více, celostátně ovšem vykazují data dlouhodobě vzestupný trend.

Vloni bylo v České republice hlášeno celkem 752 případů nakažení pertusí, z toho 49 u dětí do jednoho roku života. V roce 2017 to bylo 667 nemocných.

U nejmenších dětí přitom došlo meziročně k polovičnímu nárůstu. „Právě tyto děti jsou onemocněním nejvíce ohrožené, zejména možnými komplikacemi. Nejčastějším zdrojem onemocnění pro nejmenší jsou právě nejbližší kontakty, tedy matka, otec, sourozenci či prarodiče,“ upozorňovala Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Podle odborníků je nejlepší způsob ochrany nejmenších dětí před onemocněním očkování matek v těhotenství, jak doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Ženy však o možnosti moc nevědí. „Vhodně načasované očkování v graviditě vede k dostatečnému přenosu mateřských protilátek do těla plodu. Po narození je tak dítě mateřskými protilátkami chráněno před závažným průběhem onemocnění během nejkritičtějšího období dvou měsíců, kdy ještě nemůže být očkováno,“ uvedla Fabiánová.

Většina žen byla v dětství očkována, nicméně očkování ani prodělané onemocnění neposkytuje celoživotní ochranu. Očkování proti pertusi v posledním trimestru těhotenství podle expertů dočasně zvýší ochranné mateřské protilátky, které přechází od matky přes placentu jejímu nenarozenému dítěti. „Pokud budoucí maminka o očkování uvažuje, měla by se o tom pobavit se svým lékařem a společně o tom rozhodnout,“ poradila Haliřová budoucím maminkám, které přemýšlejí o této injekci do paže.

V Olomouckém kraji zaznamenali epidemiologové například v roce 2009, kdy bylo v celém Česku zachyceno nejvíce případů za posledních 40 let, 46 případů černého kašle. O čtyři roky později to bylo dokonce 68 případů. Od věci proto není přeočkování. Zejména v rodinách, kde očekávají narození novorozence.

…………….

Černý kašel (pertuse)
Původcem černého kašle je bakterie Bordetella pertussis, jejímž jediným hostitelem je člověk. Šíří se kapénkami při mluvení, kašli a kýchání. Mezi počáteční příznaky patří mírné teploty, kašel a rýma. Později jsou charakteristickými projevy záchvaty typického křečovitého kašle ve dne i v noci, pauza před hlubokým obtížným nádechem, lapání po dechu a zvracení. Mezi záchvaty kašle se postižený cítí obvykle poměrně dobře. Nákaza je nebezpečná zejména pro děti do 1 roku, u kterých může nastat zánět plic nebo dojít k zástavě dechu.

18.2.2019
DANIELA TAUBEROVÁ
Olomoucký deník
http://www.olomoucky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.