Nemám kde zaparkovat u doktora, stěžuje si invalida

Nejen chybějící parkovací místa, ale i další věci trápí invalidy v Plzni.

V oblasti tzv. Jíkalky v Plzni mají tělesně postižení lidé často problém zaparkovat. „Já tu mám několik doktorů a jezdím sem na masáže, které mi pomáhají, ale zaparkovat tady nemám kde,“ popisuje invalida, který nechtěl být jmenován, ale jeho totožnost redakce zná.

Podle něj dochází k porušování vyhlášky 398/2009 Sb, která určuje poměr normálních parkovacích a těch pro invalidy. „V Krátké ulici je 18 parkovacích míst a v Charvátově 14. To znamená, že by tam v každé ulici mělo být alespoň jedno místo pro invalidy. Na Jíkalce je zas jedno místo pro konkrétní osobu a tím zbývá jen jedno pro ostatní,“ popisuje invalida.

Podle náměstka primátora města Plzně pro dopravu Michala Vozobuleho ale vyhláška platí pro stavby. „Není to tedy tak, že by na všech stávajících komunikacích musel být vyhrazený počet stání pro vozidla přepravující těžce pohybově postiženou osobu daný vyhláškou. U nově povolovaných staveb by to tak ale být mělo,“ vysvětluje náměstek. Krátká a Charvátova ulice jsou podle něj specifické, proto v nich místa pro invalidy chybějí. „Stání pro invalidy musí mít nadstandardní rozměry, konkrétně šířku 3,5 metru. Tím by v těchto ulicích došlo k výraznému zmenšení chodníku,“ říká Vozobule. Auta v těchto ulicích totiž nemohou parkovat jinak než podélně.

BEZ ZÁCHODŮ

Podle předsedkyně Organizace Vozíčkáři Plzeňska Anny Stejskalové není nedostatek míst jediný problém handicapovaných. „Když už najdete místo na parkování, tak se často stává, že tam někdo, kdo není postižený, stojí,“ říká. Ta má i své vlastní vyhrazené místo, ale ani to jí nedávno nepomohlo. „Na mém místě zaparkovala jedna paní. Auto tam klidně nechala týden a jiným odjela. Pak mi řekla, že neměla kde jinde zaparkovat,“ popisuje Stejskalová. Podle ní je dalším problémem i nedostatek veřejných bezbariérových WC.

JIŘÍ ŠOLC
Plzeňský deník
http://plzensky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.