Bezbariérová naučná stezka je plná bariér. Vozíčkář neprojede

Vylámaná prkna, místy zpráchnivělý i dřevěný podklad haťového chodníčku, poškozené zábradlí zajišťující vyhlídky. Uplynulá zima dala naučné stezce kolem Zelené hory pořádně zabrat. Tedy jejímu bezbariérovému okruhu B, kam nesmí cyklisté, ale naopak mohou tělesně postižení lidé i rodiče s kočárky.

ilustrační snímek

Žďár nad Sázavou – „Okolo je krásná příroda, panely slibují nenáročnou trasu a žádné cyklisty, takže kdo se jde podívat na Zelenou horu nebo do zámku, stezku si většinou také projde. Nechtěla bych ale být v kůži vozíčkáře, který se teď tudy pustí. Na podzim jsem na stezku po asi dvou letech vyrazila s kočárkem, který jsem nakonec přes vytrhaná prkna musela přenést. Netuším, jak by si tam poradil sám vozíčkář, protože i otočit se na úzkém chodníčku není jednoduché,“ řekla Hana Skalníková ze Žďáru nad Sázavou.

JEN OSM LET STARÁ

Naučnou stezku město otevřelo začátkem dubna 2011, ale vybudována byla za pomoci evropské dotace již v předchozím roce. Dřevěné chodníky vedoucí nad silně podmáčeným terénem však dlouhou životnost nevykázaly. Závady, které nejčastěji hlásí obyvatelé, radnice opravuje už minimálně tři roky. Tu se na více než dvouapůlkilometrové trase s pěti zastaveními a dvěma odpočinkovými místy vymění uhnilá prkna, tam zase prasklý kus dřevěného zábradlí. To by se v letošním roce mělo změnit, finance na opravu jsou zakomponovány ve žďárském rozpočtu.

„Sto osmdesáttisíc korun – údržba zejména dřevěných prvků stezky kolem Konventského rybníka,“ stojí mezi výdaji na tělovýchovu a zájmovou činnost.

DŘÍVE OCEŇOVANÁ

Zejména v létě frekventovaná naučná stezka se krátce po svém zprovoznění dočkala i ocenění – získala druhé místo v kategorii staveb určených pro sport a volný čas a zároveň i čestné uznání v soutěži Stavba Vysočiny 2010.

11.03.2019
LENKA MAŠOVÁ
Olomoucký deník
http://www.olomoucky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.