Koblasa se v přípravě vrátil do sedla koně

Ivo Koblasa

Z dráhového mistrovství světa má ve sbírce tři bronzové medaile, letos chce nejlepší výsledek ještě vylepšit. Brněnský hendikepovaný cyklista Ivo Koblasa se ode dneška představí na světovém šampionátu v nizozemském Apeldoornu, kde zahájí novou sezonu.

Brno – Pětadvacetiletý závodník má za sebou tvrdou zimní přípravu. „Od prosince do února jsem nabíral objem a potom šel do rychlosti. Jezdil jsem trénovat na velodrom do Vídně, který je super,“ pochvaluje si Koblasa.

Do přípravy zapojil i jízdu na koni. „Pomáhá mi posílit celé tělo. Když mi bylo sedm let, na koních jsem závodil. Až později jsem přešel na cyklistiku. Koně mám v krvi, byl to příjemný návrat do sedla,“ popisuje rodák z Černé Hory na Blanensku.

V nadcházející sezoně absolvuje kromě dráhového mistrovství světa všechny závody na silnici, proto se v únoru vydal najíždět důležité kilometry na soustředění do Chorvatska. „Bylo to náročné, protože jsem za deset dní najel přibližně tisíc kilometrů. Není pak jednoduché vrátit se ze silnice na dráhu, ale už jsem zvyklý,“ povídá nejlepší hendikepovaný sportovec města Brna za loňský rok.

Na světovém šampionátu zabojuje o cenný kov ve čtyřech disciplínách – v závodě na jeden kilometr s pevným startem, ve stíhacím závodě na tři kilometry, ve scratchi a vícebojařském omniu. „V závodě na jeden kilometr chci dosáhnout minimálně na druhé místo, protože už jsem byl třikrát bronzový. Společně se scratchem jde o moji nejsilnější disciplínu, věřím si,“ přibližuje Koblasa.

Dráhu v Apeldoornu dobře zná. Právě na ní vybojoval před čtyřmi lety bronz v závodě na jeden kilometr.

„Mám radši dráhy ve větších nadmořských výškách, jako je třeba v Tokiu. Nachází se ve dvou tisících metrech nad mořem, takže je rychlejší. Velodrom v Nizozemsku je naopak u moře, takže pomalejší. Pro všechny jsou podmínky stejné, ale mám raději rychlejší dráhy,“ vysvětluje jezdec hájící barvy brněnského Favoritu.

V současné chvíli má na dráze jisté nominační místo na paralympiádu v Tokiu. „Dráhu mám vyjetou z loňska, nominaci do silničních závodů si budu vyjíždět letos. Věřím, že se mi to podaří, když jsem to zvládl i před minulou paralympiádou,“ říká jeden z nejlepších českých hendikepovaných cyklistů.

Do silničních závodů vyjede na novém kole, které dostal v zimní přípravě. „Byl jsem na něm párkrát a je to velká změna. Ideální je na kostky a do kopců. Předchozí kolo jsem měl z hliníku, nový model je z karbonu, takže asi o kilo lehčí. To je velká výhoda. Před pěti lety jsem na silničním mistrovství světa vybojoval stříbro právě na karbonu, takže se vracím k osvědčené klasice,“ dodává Koblasa.

Ivo Koblasa

Narozen: 10. července 1993
Klub: TJ Favorit Brno
Největší úspěchy na dráze: třikrát bronzová medaile v závodě na 1 km na mistrovství světa
Největší úspěchy na silnici: stříbro a bronz z mistrovství světa
Výsledky na paralympijských hrách: 5. a 7. místo v silniční časovce, 4. a 5. místo v týmovém sprintu na dráze

MARKÉTA WEINLICHOVÁ
http://brnensky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.