Setkání na jihu Čech, soutěžili tu siláci

V jihočeské metropoli se sešli siláci, kteří soutěží v benchpressu. „Uskutečnilo se první kolo Českého poháru,“ upřesňuje přímo v bezbariérové hale za pořadatele z 1. Centra zdravotně postižených jižních Čech v Českých Budějovicích Jiří Smékal.

„Bylo to první kolo ze čtyř, která budou následovat po měsíci až do června.“ Vítězové budou slavnostně vyhlášení dne 13.10. při MČR v benchpressu.

Mezi tělesně handicapovanými vynikli Leoš Parfus ve váh. kat. nad 107 kg výkonem 170 kg a Karel Schoř v kategorii masters, váh. kat. 83 kg, vytlačil činku o váze 140 kg. Za nimi skončili Jakub Novák výkonem 122,5 kg a Martin Tomka pokořil činku o váze 87,5 kg, oba ve váh. kat.72 kg.

V kategorii kvadruplegiků předvedl svoji připravenost v kat. do 49 kg Matěj Havel výkonem 60 kg, který má osobní váhu 44 kg. Trenér Jiří Smékal k výkonu svého svěřence doplnil: „Je vidět, že Matěj dochází pravidelně na tréninky, tím se jeho fyzická kondice zvyšuje, má navíc nádherně vykreslenou postavu.“ Poděkování poslal Jiří Smékal také rodičům. „Ti ho musí na tréninky vozit.“

Za zmínku stojí výkon Lukáše Šafra v kat. do 65 kg. „Dal osmdesát kilogramů.“

Tito sportovci používají ke svým pokusům multipress. „Jen na tomto přístroji je zaručená bezpečnost provedení benchpressu,“ vysvětluje ředitel závodu Jiří Smékal.

Mezi sportovce s intelektuálním postižením patří Adam Šohájek ve váh.kat. 97 kg. jeho výkon: 95 kg. Za ním skončili Zdeněk Pletzer 72,5 kg a Štěpán Chonka s 67,5 kg. „Vzpěrači s tímto handicapem závodí výtlakem činky jen od zarážek, osa musí být v kontaktu s hrudníkem, s nataženýma nohama na rozšířené lavici. S takovými pravidly jsou schopni pochopit a bezpečně provést tlak činky do napjatých rukou,“ dodal Smékal.

Zrakově postižený (hluchoslepý) Marek Müller vytlačil činku o hmotnosti 65 kg. U nevidomých sportovců se používá normální lavice.

„Také vítáme účast žen v našich soutěžích,“ potěšilo Smékala. Letos si zkusily zasoutěžit v kategorii kvadruplegiků Veronika Škávová a Alena Nováková s intelektuálním postižením. Oběma se podařilo vytlačit činky o váze 30 kg.

„Zájemcům o tuto disciplínu, i s těžkým handicapem, rádi poskytneme bližší informace.“ Telefon: 604 718 304, www.1czpjc.cz.

KAMIL JÁŠA
Českobudějovický deník
http://ceskobudejovicky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.