Náhradní oči pro nevidomé jsou už i v Česku

I pro nevidomé v Česku je nyní dostupná speciální kamera izraelské výroby, která jim umožní „vidět“ a „číst“. Dovozci těchto kamer se podařilo dojednat se státem, že handicapovaní lidé, kteří jej potřebují, na něj dostanou devadesátiprocentní příspěvek.

 

Maličká kamera OrCamMyEye umí číst, rozpoznávat obličeje, bankovky a dokonce i rozliší zboží v obchodě podle čárového kódu. Připíná se magnetem na jakékoliv brýlové obruby, které slouží pouze jako nosič.  Na základě povelů nebo i automaticky může hlasovým výstupem sdělovat různé informace získané z obrazu kamery.

Na českém trhu je výrobek již přes půl roku a prodává se stejně jako jinde v Evropě za 4500 eur a DPH, tedy v přepočtu za 134 000 korun.

Pomůcku určenou pro slabozraké nebo nevidomé vyvinula izraelská firma Amit Systems.

Kamera má zhruba tvar kvádru, je šest centimetrů dlouhá a váží 22 gramů. Ovládá se dotykovým panelem a má tlačítko k vypnutí a zapnutí.

Čtení textu funguje tak, že se na něj člověk dívá a položí prst na místo, kde chce začít číst. Kamera reaguje na gesta. Lze tak naznačit, že chci číst od začátku celý text, tedy třeba knihu, ale také jen odstavec. Gesto a pohled na vzdálenější nápis umožňuje číst i libovolně vzdálené nápisy, záleží jen na velikosti písma. Například název ulice na tabulce na domě lze číst ze zhruba čtyř až pěti metrů. Zvuk vychází buď z reproduktoru, nebo lze připojit sluchátka přes bluetooth.

Rozpoznávání obličejů funguje tak, že uživatel si může konkrétní obličeje do zařízení nahrát a to pak hlásí, když je vidí.

Kamera rozpoznává bankovky, a to jak eura, tak koruny. V obchodě umí rozeznat zboží podle čárového kódu, pokud je v databázi, kterou lze doplňovat. Funguje i hlášení času, stačí na kameru ukázat zápěstí. Není tak potřeba vytahovat mobil.

Řadu věcí ale ještě neumí, např. nepomůže nevidomému při procházce po lese najít cestu nebo neumí nevidomého chodce instruovat, kudy jít po ulici ve městě.

Zařízení na českém trhu nabízí importní firma Sagitta, která jej vystavila na březnovém brněnském veletrhu Opta, a dále také Galop a Adaptech.

Zařízení podrobně zkoumal a vyhodnotil expert Jan Šnyrych pro SONS Tyflokabinet Praha. Jeho hodnocení je k dispozici na www stránce SONS http://www.tyflokabinet.cz/clanky/tecko/orcam

redakce invArena

.

 

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.