V kavárně Slunečnice obsluhují lidé s handicapem

Když si návštěvník nově otevřené kavárny Slunečnice v Pardubicích sedne k jednomu z kulatých stolů s tulipánem uprostřed, číšník před něho položí nápojový lístek. Vše probíhá jako v jakékoli jiné kavárně, kterých jsou v Pardubicích mraky. Že je něco jinak, hosté zjistí, až když se číšník Vašek vrátí s modrými deskami a tužkou.

Na nic se neptá, jen stojí a čeká. Vašek má mentální postižení. Tím se kavárna liší. Obsluhují v ní mentálně a zdravotně postižení uživatelé služeb Denního stacionáře Slunečnice. Vašek soustředěně zapisuje, co mu zákazníci diktují. Jiná servírka pak objednávku kontroluje.

„Hlavním cílem nové kavárny je zapojit klienty stacionáře do běžného života a ukázat veřejnosti, že i lidé s handicapem dokáží být platní a pracovat v oblasti pohostinských služeb,“ vysvětluje náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Hrnky nosí Vašek na stůl jeden po druhém. Nabídka Slunečnice je bohatá, kromě nápojů, které se v podnicích běžně nabízejí, mohou návštěvníci ochutnat také polévky. „Věříme, že i přes různá omezení našich číšníků a servírek poskytneme kvalitní služby v příjemném prostředí a dokážeme, že lidé s handicapem jsou užiteční, vstřícní a plní optimismu. Od návštěvníků očekáváme porozumění, vstřícnost a ocenění snahy našich uživatelů, které je pro naše klienty motivací pro další rozvoj,“ říká vedoucí stacionáře Štěpánka Hrdinová.

Práce v kavárně lidem s handicapem zajišťuje kontakt se společností. Navíc jim pomáhá si uvědomit pracovní návyky, povinnosti, praktické schopnosti či dovednosti a také zodpovědnost vůči sobě i ostatním.

Podobnou zkušenost již stacionář má. Pět let provozoval kavárnu Apatyka na Pernštýnském náměstí, prostor byl ale v patře a stacionář musel platit nájem. Kavárna Slunečnice sídlí v bezbariérovém objektu na náměstí Dukelských hrdinů, který patří městu. Slunečnici tak odpadají náklady za nájem.

„Prostory kavárny a její interiér může využívat veřejnost. Rodiče tu najdou dětský koutek s polstrovaným bazénkem s kuličkami,“ představuje kavárnu ředitel Sociálních služeb města Pardubic Petr Krejčí.

LADA SOUČKOVÁ
Chrudimský deník
http://chrudimsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.