Pomocník pro seniory

ilustrační foto: photoXpress

Radnice ve Zruči nad Sázavou nabídla svým seniorům pomoc formou hodinového pomocníka.

Opravit kohoutek nebo zprovoznit počítač. Sociální služby pro seniory se nemusejí omezovat jen na samotnou péči, některé se snaží pomáhat seniorům i trochu jinak. Zcela novou službou, která má pomoci zlepšit život starším lidem, nabízí například radnice ve Zruči nad Sázavou. Tam od dubna začal působit takzvaný hodinový pomocník.

„Naposledy si paní stěžovala, že má vodu ve sklepě. Okamžitě jsem za ní přijel a pomohl jí závadu vyřešit,“ popisuje svou novou činnost ve Zruči Petr Kratochvíl. Ten je zaměstnancem města, kde se stará o veřejný majetek, nyní mu do portfolia přibyla i nová funkce.

S nápadem zavést ve Zruči nad Sázavou službu hodinového pomocníka, který by seniorům pomáhal s drobnými opravami, přišla zastupitelka Alena Hajská (STAN+NK). Po jejím úspěchu v komunálních volbách se jí podařilo tuto ideu prosadit i na radnici.

„Nápad vzešel ze života, starších lidí je opravdu dost a některé věci, ačkoliv se třeba jedná o drobnosti, jsou pro ně kolikrát neřešitelné,“ vysvětluje Hajská.

Hodinového pomocníka si tak v případě nějaké závady mohou senioři či zdravotně postižení objednat telefonicky na speciální lince mezi 15. a 20. hodinou. Zaměstnanec města pak přijede za dotyčným přímo domů, vyplní s ním ověřovací formuláře a může začít řešit konkrétní problém.

„Není to o tom, že bychom malovali pokoje a sekali zahradu. Hlavní náplní služby je řešit havárie, jako je rozbitý záchod, prasklá žárovka nebo výpadek elektřiny, prostě dát první pomoc v nouzi,“ popisuje vedoucí zručského odboru technických služeb a správy majetku Ondřej Hampl, který hodinového pomocníka ve městě řídí.

Za poskytnutý servis senior nebo zdravotně postižený zaplatí městu symbolických dvacet korun. S odstraněním větší havárie, na kterou pomocník sám nestačí, pomůže odborná firma.

„V případě závad, jež vyžadují větší opravu, poskytneme seniorům kontakty na firmy, na které se mohou obrátit a dohodnout se pak s nimi,“ popisuje Hampl.

Tady se však cena za opravu zvýší. „Služba je sice zpoplatněna dvaceti korunami, ale v případě větších zásahů si musíme účtovat i náklady na materiál,“ dodává Hampl.

Pomáhá i hodinový „ajťák“

S jiným netradičním způsobem, jak pomoci seniorům, přišel také předseda pražské neziskové organizace Moudrá Sovička Tomáš Hubálek, který zavedl službu takzvaného hodinového „ajťáka“. Spolu s kolegy se tak snaží pomáhat seniorům při manipulaci s počítačem nebo tabletem. „V akutních případech jsme schopni za dotyčným přijet přímo k němu domů a závadu mu pomůžeme vyřešit,“ říká předseda.

Hodinový „ajťák“ působí kromě Prahy a okolí také v Brně. Mimo to pořádají členové organizace počítačové kurzy pro dříve narozené v seniorských klubech po celé republice včetně Středočeského kraje.

„Naposledy jsme pořádali kurz ve Fit Senior Příbram,“ zmiňuje Hubálek. Hodinový „ajťák“ funguje už čtyři roky a za tu dobu pomohl cca dvěma tisícům lidí. Kolika seniorům pomůže hodinový pomocník, ukáže až budoucnost. „Ve Zruči máme už zavedeno senior taxi, tak věříme, že se i pomocník osvědčí, senioři to potřebují,“ uzavírá Hajská.

Mladá Fronta Dnes

(Visited 6 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.