Mobilní aplikace čte bankovky

xxx.cnb.cz

Rozeznávání bankovek není nepřekonatelnou překážkou ani pro nevidomé lidi, ale snadné řešení této otázky až dosud neexistovalo. V podstatě se uživatelé museli spolehnout na speciální identifikační pomůcku a poctivost obchodníků. Nyní však mohou využít novou mobilní aplikaci, která rozeznává padesát světových měn. Má anglický název „Cash reader“ – což lze přeložit jako čtečka hotovosti – a jde o dílo českých programátorů. Konkrétně šestatřicetiletého vývojáře Tomáše Jelínka z Brna a jeho kolegů.

Vytažení správných bankovek z peněženky je dílem okamžiku, který při placení v obchodech zákazník ani nevnímá. Pro lidi se zrakovým postižením je to naopak komplikace. Hmatové znaky na bankovkách se ukázaly jako nedostatečné, protože s postupným opotřebením papíru se v podstatě ztrácejí. Slabozrací a nevidomí jsou tak odkázaní na plastový identifikátor, který bankovky určuje podle rozměru. Chce to však cvik – proto pro zrakově postižené osoby bývá jednodušší si peníze v peněžence rozdělit do oddílů den předem.

Situace je ještě horší, když cestují do zahraničí a přijdou do styku s neznámými platidly. Tomáš Jelínek spolu s přítelem Martinem Douděrou přišli po dvou letech práce s originálním řešením, ukrytým v chytrém telefonu. Stačí jen namířit zabudovanou kameru na bankovku a majitel okamžitě zjistí její hodnotu. Aplikace ji jednak kontrastně zobrazí na obrazovce telefonu, což je určeno zejména lidem se zbytky zraku, ale v závislosti na potřebě hodnotu bankovky také vysloví, případně vydá příkaz, aby přístroj vibroval. Například u bankovky v hodnotě sto korun jednou, v hodnotě dvě stě korun dvakrát atd.

Aplikace rozezná hodnotu bankovek padesáti měn světa a je přeložena do 25 jazyků. Při zakoupení aplikace v plné verzi uživatel zaplatí 349 Kč za doživotní licenci pro jednu měnu. To je ekonomický rozměr záměru, pro který Tomáš Jelínek loni založil i společnost s ručením omezeným Hayaku.

Díky spolupráci tvůrců a Hello bank! by Cetelem, navázanou letos v lednu, však tuto novou aplikaci dostanou uživatelé v České republice zdarma, pokud jde o rozeznávaní korun. Ostatně, u zrodu aplikace stály kontakty tvůrců s Michalem Kolajou, který je sám nevidomý a o užitečnosti takového řešení se jednou zmínil. Dalším cílem vývojářů je rozšíření aplikace ve světě. Spokojené uživatele už mají například v Číně, USA a Argentině, ale třeba i v karibském Trinidadu a Tobagu.

„Podnikání je strašně motivující a zábavné, ale člověk musí mít také finanční jistotu, aby se nestresoval, z čeho zaplatí složenky. Setkal jsem se s mnoha začátečníky a jen málokdo měl dost úspor na rozjezd anebo to štěstí, že by mu podnikání hned vydělalo na pravidelnou výplatu. Já jsem se rozhodl, že budu firmu budovat ve volném čase při práci, i za cenu pomalejšího rozvoje. Každému, kdo má chuť podnikat, bych doporučil jednoduše jít za svým cílem, ale zároveň hledat mosty mezi tím, co dělá teď a čemu se chce věnovat příště,“ říká Tomáš.

Pražský deník

mojepenize@denik.cz.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.