Senioři cestují čím dál víc, podceňují ale rizika

Stále populárnější je cestování v seniorském věku, existují cestovní kanceláře specializující se na tuto věkovou kategorii a čím dál více seniorů cestuje také individuálně. Cestování ale u seniorů má i svá rizika. 

Podle tiskové mluvčí cestovní agentury Invia.cz Andrey Řezníčkové se počet cestujících seniorů každoročně zvyšuje: „V letošním roce si zahraniční zájezd rezervovalo již 70 000 osob ve věku 55+; z toho 15 000 cestujících je starších 65 let.“ Cestování lidí ve vyšším věku s sebou nese řadu rizik, především zdravotních, kterým však lze pečlivou přípravou na zahraniční cestu předejít. V imunitním systému dochází během stárnutí ke snížené schopností organizmu bojovat s infekcemi. Navíc u značné části je organizmus oslabený chronickou nemocí (cukrovka, onkologické či autoimunitní onemocnění apod.) a/nebo její léčbou (kortikoidy, biologická léčba, nedávná chemoterapie atd.).

Cestující musí počítat se zvýšeným rizikem nákazy v letištních halách i během letů, obzvláště dálkových. Kapénkové infekce se šíří do vzdálenosti dvou metrů od nakaženého jedince, v letadlech jsou tedy nejvíce exponované nejbližší 2 řady sedadel. Infekce se ale může šířit i nepřímo nedostatečně udržovanou klimatizací.

Nejrychleji rostoucím segmentem cestovního ruchu jsou delší výletní plavby. Plavba na těchto luxusních lodích přináší větší rizika než cestování letadlem. Zastávky v různých zemích a přístavech, tisíce cestujících a personálu (často z rozvojových zemí), delší doba pobytu na lodi a nezřídka i vysoký průměrný věk cestujících, přispívají k zvýšenému riziku šíření epidemií způsobených noroviry (gastroenteritidy), chřipky, ale i nebezpečí pneumokokové infekce.

S cestujícími mnohdy cestují i nebezpečné resistentní mikroby z nemocnic v JV Asii, Indii a Číně do Evropy.

Velkou hrozbu pro seniory představují podceňovaná chřipka či pneumokokové infekce. Pneumokokové bakterie mohou způsobit těžký zápal plic, meningitidu, infekci krevního řečiště, akutní zánět středního ucha, nebo např. záněty vedlejších nosních dutin. K nejrizikovějším skupinám z hlediska infekce invazivním pneumokokem patří senioři nad 65 let, zejména trpící chronickým onemocněním jako je např. cukrovka, astma, nemoci srdce a také lidé s oslabeným imunitním systémem. Očkování je přitom pro lidi nad 65 let věku zdarma. „Očkování představuje jednu ze zásadních možností, jak i v pozdějším věku snížit vyšší riziko nebezpečné infekční nemoci,“ komentuje docent MUDr. Rastislav Maďar, vedoucí lékař největší sítě specializovaných center Avenier.

Přehled kroků, které by měli cestující učinit při plánování zahraniční dovolené:

 • Seniorům se doporučuje navštívit očkovací centrum alespoň 6-8 týdnů před odjezdem
 • Nezapomenout na antimalarika při cestě do rizikové oblasti.
 • Nezapomenout na cestovní lékárničku, repelenty, tablety na filtraci vody.
 • Vzít si dostatečnou zásobu léků do příručního zavazadla, ideálně všechny pravidelně užívané.
 • Napsat si názvy léků a užívanou dávku, i generickou látku, nejen komerční název.
 • Speciální potvrzení pro větší zásobu tekutých léků.
 • Zajistit si kvalitní cestovní pojištění.

I během pobytu ve vysněné destinaci je nutné myslet na bezpečné chování:

 • Omezit konzumaci těžkých kořeněných jídel a sycených nápojů.
 • Dbát na dostatečný příjem tekutin, do celkového příjmu tekutin se nepočítá alkohol, káva.
 • Dávat pozor na interakce léků a potravin – např. banány, když užívá ACE inhibitory.
 • Myslet na pohyb na palubě letadel, využít přestávku autobusů – zvýšené riziko hluboké žilní trombózy a případné embolizace, zejména pokud je nadváha a nemoc srdce.
 • Nezapomínat na dezinfekce rukou.
 • Vyhýbat se nadměrným fyzickým výkonům, zejména v teple, vlhku, vysoké nadmořské výšce.
 • V méně rozvinutých oblastech se nedoporučuje jíst nedostatečně tepelně upravené maso, plody moře, krémy, majonézy, listovou zeleninu či nepasterizované mléčné výrobky.
 • Při cestách do rozvojových zemí by se nejen senioři měli vyhýbat vodě z neznámých zdrojů, ovocným džusům připraveným na ulici a neprověřenému ledu do nápojů.

Doporučuji omezit podávání rukou a vyvarovat se konzumace syrových či polosyrových potravin, kterých se dotýkaly ruce jiných osob. Nezdržujte se déle, než je nutné, v blízkosti fontán a dalších vodních zdrojů vytvářejících vodní aerosol. Nepouštějte vodu z kohoutku silným proudem. Vodu ze sprchy nechte nejdříve odtéct a nekoupejte se ve stojaté sladké vodě,“ dodává k hygienickým doporučením doc. MUDr. Maďar.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.